Portal Jogina
Sklep JoginaPrzewodnik po JodzeZajęcia JogiKursy i Obozy JogiGaleria tekstów o JodzeGaleria obrazów o Jodze

Dolnośląska Szkoła Jogi Tomasza Lisa w Jeleniej Górze   Joga surjanamaskar
Galeria tekstów starożytne teksty jogi

JOGA Hatha Joga Pradipika - wprowadzenie

Hatha Joga Pradipika napisana przez Swatmaramę Swamina prawdopodobnie w XV w, obok Gherandasamhity i Siwasamhity, należy do podstawowych tekstów mówiących o wadze dyscypliny ciała w dążeniu do osiągnięcia wyzwolenia. Wszystkie one, w mniejszym lub większym stopniu, odwołują się do zaginionego dziś traktatu Hathajoga i zachowanego do naszych czasów tekstu Gorakszasiataka autorstwa Gorakhnatha. W komentarzu do tego ostatniego słowo hatha (dosłownie przemoc, gwałtowny wysiłek) wyjaśnione zostało przez "ha" - słońce i "tha" - księżyc; zjednoczenie księżyca i słońca byłoby jogą.

Swoiste podejście do ciała ludzkiego, sposób jego rozumienia oraz opisu włączają Hatha Jogę Pradipikę w krąg tekstów tantryzmu (słowo "tantra" najogólniej oznacza to, co rozszerza poznanie), który jako filozoficzny i religijny ruch rozpoczął się w IV wieku n.e., z czasem zdobył ogólnoindyjski zasięg i zasymilowany został przez wszystkie wielkie religie Indii.

Hatha joga, przyjmując tantryckie przeświadczenie o boskości ciała, skupia się na ciele człowieka traktując je jako narzędzie, które należy wykorzystać w celu pokonania deterministycznych zależności i osiągnięcia wolności. Kładzie więc nacisk na takie udoskonalenie ciała, by osiągnęło ono poziom boski. Dlatego też w hatha Jodze tak ważna staje się dokładna znajomość narządów i ich funkcji, potrzebna do pracy z ciałem. Hatha Joga Pradipika przypisuje również wielkie znaczenie wstępnym oczyszczeniom narządów wewnętrznych, ważnym dla zdrowia jogina; podaje także przepisy odżywiania się i zachowania się wśród ludzi.

Hatha Joga Pradipika, podobnie jak wszystkie teksty tantryczne, sformułowana jest w języku tajemnym, dwuznacznym. Stany świadomości wyrażone są poprzez słownictwo mitologiczne lub kosmologiczne. Dzięki temu ciało zostaje włączone w szerszy wymiar symboliczny a zarazem duchowy. Ciało ludzkie w Hatha Joga Pradipice nie jest bowiem ujęte jedynie na jego poziomie fizycznym, choć znaczna część tekstu poświęcona jest właśnie narządom wewnętrznym oraz sposobowi ich oczyszczania. W niewielkim stopniu zostały również opisane stany świadomości odpowiadające różnym doświadczeniom. Zdawać by się więc mogło, że autora zajmowała głównie fizyka i fizjologia medytacji. Nawet przy opisanych piętnastu asanach zwraca przede wszystkim uwagę na ich znaczenie higieniczne i magiczne. Jednak w swojej istocie hatha joga odwołuje się do tradycji fizjologii mistycznej, która rozwinęła się przypuszczalnie z doświadczeń ascetycznych i kontemplacyjnych. Ciało jest tak naprawdę ujmowane na swoim subtelnym poziomie. "Żyły", "nerwy", "ośrodki" i inne terminy analogiczne nie oznaczają najpewniej narządów i ściśle fizjologicznych funkcji, choć na pewno odpowiadają doświadczeniom psychosomatycznym. Chodzi tutaj raczej o doświadczenie przekraczające poziom fizjologii i niemożliwe do osiągnięcia bez duchowej ascezy. Hatha Joga Pradipika podkreśla wagę duchowego i moralnego przygotowania człowieka obok dyscypliny ciała.

Jak wcześniej zostało powiedziane ciało w ujęciu tantrycznym przedstawione jest na swoim subtelnym poziomie, przy użyciu symbolicznego języka wykorzystującego erotyczne określenia oraz mitologiczne i kosmologiczne słownictwo. Według tego opisu ciało utworzone jest przez pewną liczbę nadi ( dosłownie kanałów, naczyń, żył) oraz czakramów (dosłownie kół, kręgów). Upraszczając można powiedzieć, że energia życiowa w postaci oddechów krąży przez nadi, a energia kosmiczna i boska znajduje się utajona w czakramach. Najważniejsze nadi to ida, pingala i suszumna. Ich opisy są na ogół sumaryczne i wyrażone symbolicznym językiem tajemnym. Ida i pingala, przenoszące pranę i apanę, najczęściej nazywane są- "słońce" i "księżyc" i przyrównywane do dnia i nocy. Siedem głównych czakramów składających się na ciało subtelne tworzy mandalę, w której centrum dokonuje się akt transcendencji, przekroczenie sansary i wyjście poza czas. Ciało w tym ujęciu przeksztalcone jest w mikrokosmos i panteon zarazem, w którym każdy region i każdy organ subtelny ma swoje bóstwo opiekuńcze, swoją mantrę, swoją mistyczną literę e.t.c. a wszystko pozostaje ze sobą w ścisłym związku.

W tantrycznym ujęciu cały wszechświat składa się z niezliczonych analogii, homologii i symetrii. Wszystkie poziomy w mistyczny sposób są ze sobą powiązane, stąd też, poczynając od dowolnego poziomu, można wejść w związek z innymi i ostatecznie wszystkie je sprowadzić do jedności i opanować. Dlatego też jogin, pracując ze swoim ciałem, dąży w rzeczywistości do poznania głównych jego ośrodków, wydoskonalenia ich i takiego ich opanowania, by przekroczyć kondycję ludzką. Określone pozycje ciała, gesty i czynności pomagają mu wyłamać się spod działania sil kosmicznych i osiągnąć poziom transcendencji.

W tantryzmie fizjologia przemienia się w liturgię, każde doświadczenie cielesne ma w rzeczywistości na celu jego przekroczenie. Wykorzystana w tym sensie erotyka ma przede wszystkim symboliczny charakter (choć do końca trudno jest w niektórych przypadkach zdecydować, czy chodzi o konkretny akt, czy jedynie o erotyczny symbolizm).

Zadaniem jogina jest dokonanie zjednoczenia przeciwieństw, co wyrażone jest również poprzez akt zespolenia mężczyzny i kobiety. Na poziomie ciała człowieka zjednoczenie przeciwieństw dokonuje sic przez połączenie energii księżyca i słońca w suszumnie. Osiągnięcie zjednoczenia oraz osiąganie transcendencji oddaje przede wszystkim akt końcowy wznoszenia się kundalini (znajdującej się w ciele boskiej energii kosmicznej, którą uwalnia się środkami hatha jogi) - jej zjednoczenie z Siwą na szczycie czaszki w sahasrarze. Wszelkie techniki hatha jogi mają więc za zadanie odzyskanie pierwotnej, poprzedzającej wszelką kreację pełni, transcendencję świata zjawisk, dojście do nieuwarunkowanego i bezczasowego stanu Jedności.

Na podstawie książki M. Eliade "Joga, Nieśmiertelność i wolność" opracowała Anna Sopart

Wydobywanie symboliki Pozycji Góry dalej Hatha Joga Pradipika

Powrót do początku 

pełny tekst Hatha Jogi Pradipiki


   
   
   

Yoga Shop JOGA Sklep


Yoga ShopOferta dla Nauczycieli JOGI
Szkoły jogi

Warszawa, Wrocław, Szczecin, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Jelenia Góra, Opole, Kalisz, Katowice, Bydgoszcz, Kołobrzeg, Łódź, Zielona Góra, Zakopane, Toruń, Tarnów, Świnoujście, Świebodzin, Świdnica, Legnica, Sopot, Puławy, Płock, Podkowa leśna, Otwock, Magdalenka, Kościelna Wieś, Kłodzko, Józefów, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Ciechocinek, Chełm, Białystok, Bartoszyce, Czechowice Dziedzice, Gliwice, Świdnica, Legnica, Konin, Koszalin, Lidzbark Warmiński, Mława, Mysłowice, Nowy Targ, Opoczno, Pleszew, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Rzeszów, Swarzędz, Tychy, Wadowice, Wałbrzych, Złotów

Artykuły o Jodze

Czym jest joga?
Czym jest asana?
Filozofia jogi
Dlaczego zajmujemy się jogą?
Wydobywanie symboliki pozycji góry
Uzdrawiająca Medytacja
Joga dla nadgiętkich
Poszukiwanie ukrytego języka jogi
Joga - doskonały system oparty na humanizmie
Starożytne teksty - Hatha Joga Pradipika
Medyczne aspekty jogi
Joga a zdrowie
System energetyczny w jodze
Charakterystyka i symbolika głównych czakr
Czy joga jest dobra dla kobiet?
Menstruacja
Ciąża
Menopauza
Pranajama
Rodzaje i efekty pranajam
Drzewo Asztanga Jogi - schematyczne ujęcie filozofii jogi

Serwis dostępny również
pod adresami:
jogin.pl
jogaszkola.republika.pl

Joga Iyengara

Wszystko do JOGI

Produkujemy i sprzedajemy od 1990 roku Maty do Jogi. Od dawna Mata do Jogi towarzyszyła praktyce jogi wykorzystywana w różnych szkołach Joga w Jeleniej Górze Ośrodki medytacyjne Maty do medytacji posiadają jako standardowe wyposażenie swojego Centrum Joga w Warszawie to centrum JOGI w Polsce działają tam liczne szkoły i ośrodki skupiające ćwiczących jogę. Mata do medytacji to niezbędne wyposażenie jogina Joga w Zielonej Górze Specjalizujemy się w produkcji sprzętu do jogi, medytacji oraz rehabilitacji kręgosłupa, wszystkie Poduszki do medytacji oraz Poduszka do medytacji wypełniona jest łuska gryczana. Joga we Wrocławiu to Stolica Jogi Dolnego Śląska Poduszka Zafu oraz Bolstery do jogi wykonujemy samodzielnie z naturalnych surowców bawełnianych i lnianych Bolster do jogi Joga w Szczecinie Dzięki użyciu najlepszych materiałów do wykonania Wałki do jogi Wałek do jogi Bolster wałek okrągły Bolster wałek płaski Bolster wałek pod szyję nasze produkty cechuje najwyższa jakość oraz trwałość Joga w Krakowie słynie ze wspaniałych nauczycieli wykorzystujących liczne pomoce i akcesoria do jogi takie jak Kostki do jogi Joga w Opolu Kostka do jogi Pianki do jogi Pianka do jogi Kostka z korka Liczne Ośrodki Joga w Gdańsku posiadają na swoim wyposażeniu produkowany przez nas sprzęt do jogi Kostki z korka Paski do jogi Joga w Gdyni Niezwykła precyzja większości asan wymaga w początkowej fazie wykorzystania wielu pomocy niezbędnych do prawidłowego wykonania pozycji jak i zachowania właściwego bezpieczeństwa Pasek do jogi Pokrowce na maty Joga w Lublinie Pokrowiec na matę Plecak jogina Organizowane przez nas kursy i obozy znajdują uznanie u praktykujących Joga w Kaliszu Plecaki jogina Joga w Poznaniu Zwiększa się liczba zachorowań na dolegliwości kręgosłupowe, tym samym rośnie zapotrzebowanie na pomoce w postaci Poduszki zdrowotne Poduszka zdrowotna Jaśki Jasiek Przepaska relaksacyjna na oczy Przepaski relaksacyjne Umiejętne ich wykorzystanie w procesie rehabilitacji czy profilaktyki kręgosłupa przynosi pożądaną ulgę w cierpieniu każdemu, kto po nie sięga Joga w Katowicach Materac relaksacyjny przeciwdziała napięciom i przeciążeniom kręgosłupa Materace relaksacyjne Joga w Bydgoszczy Książki o jodze Kadzidełka Sprzęt do Jogi perfekcyjnie wykonany polecamy wyposażyć domowy kącik w podstawowe Akcesoria do Jogi Pomoce do jogi Wyposażenie do jogi bardzo często wykorzystujemy na organizowanych Kursy jogi Obozy jogi Zajęcia jogi Produkty w naszym Yoga Shop cechuje niska cena i specjalne upusty dla nauczycieli Joga sklep Polecamy doskonałe herbatki ajurwedyjskie Herbaty Yogi Tea Kostki z pianki Maty Zabuton Doradzamy jaki sprzęt należy zabrać na Warsztaty jogi Joga w Łodzi Joga kurs Wakacje zwykle upływają na wyjazdach i wypoczynku, polecamy czynny wypoczynek w ramach Joga obóz Joga w Białymstoku Nad bezpieczeństwem wykonywanych pozycji Joga ćwiczenia na zajęciach czuwa doświadczony nauczyciel Joga w Kłodzku Joga w Gorzowie Wielkopolskim Joga w Częstochowie Joga w Gliwicach Joga w Wałbrzychu Joga w Koszalinie Joga w Trójmieście