Portal Jogina
Sklep JoginaPrzewodnik po JodzeZajęcia JogiKursy i Obozy JogiGaleria tekstów o JodzeGaleria obrazów o Jodze

   
Galeria tekstów artykuły

Ciągły wzlot Jogi lyengara we Francji

Pierwszy pokaz dany przez Sri B.K.S. lyengara we Francji miał miejsce już w 1954 roku z okazji jego pierwszej podróży do Europy na zaproszenie Yehudi Menuhina. Tak naprawdę jednak zaczął on nauczanie w latach sześćdziesiątych razem z Noelle Perez-Christiaens. W tamtym czasie Francuzi chętniej się zwracali ku technikom łatwiejszym niż te, do których rygorystycznego i precyzyjnego uczenia się nakłaniał nas Sri B.K S. lyengar. Wtedy też pierwsi uczniowie zaczęli bezpośrednio pracować z Mistrzem i powstały pierwsze grupy ćwiczących.

W 1971 r. Gurudzi dał w pewnej znamienitej sali zadziwiająco poruszający pokaz, którv pozostawił niezatarte piętno. Zostaliśmy wszyscy dosłownie zafaascynowani przez tego wyjątkowego człowieka, który poprosił publiczność żeby nie klaskała po demonstracji ćwiczenia, którymi chciał się z nami podzielić, były modlitwą. Cisza, uczucie i szacunek, które się pojawiły, ciągle pozostają wpisane w nasze serca.

W roku 1976 Gurudżi poprowadził dla swych francuskich uczniów pierwsze zajęcia, po których odbył w ich towarzystwie wycieczkę autobusową do Touraine (nad Loarą- tłum.). To było naprawdę radosne świętowanie po okresie intensywnej praktyki. Gurudżi powrócił w r.1976 prowadzić zajęcia dla wszystkich z nas razem: początkujących, zaawansowanych i nauczycieli. Zajęcia, podczas których przez kilka godzin sięgaliśmy granic możliwości, pozostawiły niezapomniane wrażenie na wszystkich obecnych tam umysłach i ciałach.

Po wizycie w 1976 roku minęło osiem lat nim Sri B.K.S. lyengar przybył znów do Francji. W czasie tego, decydującego dla przyszłości jogi lyengara we Francji okresu. zorganizowano w całym kraju wiele małych grup, gdzie ją ćwiczono i nauczano. Mała grupka składała się z nauczycieli pochodzących z różnych stron Europy, gdyż, zgodnie z zaleceniem Gurudżiego, zaczęto ściśle współpracować z Victorem Van Kootenem i uczniami z Holenderskiej Grupy lyengara, oraz zaproszonymi nauczycielami z Wielkiej Brytanii. Francuscy uczniowie regularnie uczęszczali na warsztaty do Holandii i Anglii. Niektórzv z. nich jeździli regularnie do Puny na zasadach indywidualnych, bv otrzymać nauki bezpośrcdnio u źródła

W roku 1982 Gurudżi zachęcił nas do otwarcia warsztatów Jogi lyengara w kilku regionach Francji. W ten sposób przygotowano grunt pod powrót Mistrz do Francji w 1984 r. gdzie był przyjęty przez setki uczniów, którzy mu zgotowali zdumiewającą owację po jego wvkładzie danym w Paryżu. W tym samym roku został zaproszony przez jedną z. Francuskich Federacii Jogi, gdzie ponad 300 nauczycieli wzięło udział w konferencji ze zdumieniem konstatując wejście w nową epokę rozumienia praktyki jogi. Wydarzenie to miało we Francji duże znaczenie, ponieważ dotknęło najgłębszego poziomu świadomości u ćwiczących jogę Od tamtych ważnych wydarzeń zainteresowanie naukami Gurudziego corocznie wzrastało z zaskakującą szybkością.

W październiku 1985 r. w Parvżu miała miejsce premiera filmu "Gurudżi". Z tej to okazii paryscy uczniowie jogi dali przed projekcją pokaz. Podczas tego pobytu Gurudżi nadzorował nauczanie przez kilku swoich nauczycieli podczas zajęć w bardzo zatłoczonej sali. Następnego dnia dał on niezapomnianą lekcję pranajamy.

Wizyta Gurudżiego w kwietniu 1986 roku była wielką chwilą, błogosławieństwem. Pojechał on na swój pierwszy "objazd" Francji ucząc na zajęciach zorganizowanych w Montpellier, Tours i Paryżu. Był także zaproszony do Tuluzy i I.ionu, gdzie pokazano film "Gurudżi". Tam również dał wykłady i poprowadził wymianę pytań i odpowiedz.. W Bordeaux miała miejsce bardzo wzruszająca ceremonia na pokładzie barki na rzece Garonne Zwierzchnik Centrum Jogi Iyengara zainicjował odprawienie; przez Gurudżiego pudży (nabożeństwa adoracyjnego - tłum. ) i następnie wmieszał wodę z Gangesu (przekazaną z nabożeństwem zwierzchnikowi Centrum) do wód Garonne w obecności przedstawicieli magistratu.Bordeaux. Ten symboliczny gest szczególnie wzruszył Gurudziego.

We wrześniu 1987 roku przybył on do Paryża, gdzie poprowadził dla swoich nauczycieli szczególnie inspirujące seminarium i pozostiiwił nas całkowicie uniesionych zachwytem i zapałem.

Instytut w Punie gościł w lipcu 1991 r. pierwszą grupę uczniów z Francji, która przybyła tam, by uczestniczyć w intensywnym kursie prowadzonym przez Geetę lyengar. Mieliśmy szczęście brać udział w zajęciach tłumaczonych na język francuski. Nadzwyczajnym wymiarem sztuki, który Gurudżi nam przekazał, jest moc sięgania do wszystkich poziomów francuskiego społeczeństwa. Jesteśmy szczęśliwi mogąc uczyć rolników, murarzy, artystów, uczonych i biznesmenów, co prowadzi do szerszego zrozumienia się poprzez tę dyscyplinę. Nasz.e nauczanie zostało również wykorzystane przez organizacje oficjalne.

Na początku 1977 roku Ministerstwo Kultury poprosiło nas o uczestniczenie w programie szkoleniowym tancerzy Opery Paryskiej. W dziedzinie sportu, byliśmy wezwani do pomocy w przvgotowaniach francuskiej drużyny biegaczy długodystansowych. Różne organizacje zajmujące się zdrowiem polecały nam kształcenie swoich kadr. Około 15 lat temu weszliśmy na teren medycyny. Ścisłość i przekonywujące wyniki nauczania Sri B.K.S, lyengara zdobyły sobie poważanie u wielu lekarzy. W Montpellier, słynnym mieście medycyny, które szczyci się pierwszymi powstałymi w Europie szkołami medycznymi, byliśmy poproszeni przez szpitale do nauczania nie tylko ich pracowników, ale też i pacjentów. Co więcej, grupy joginów różnych szkół zmienialy swą praktykę w oparciu o jogę lyengara.

Innym ważnym krokiem do przodu we Francji było wprowadzenie jogi do szkół publicznych. Utworzyliśmy zajęcia dla dzieci wzorując się na modelu porannych, niedzielnych szkółek w Punie. Każde takie zajęcia są inspirowane naukami Gurudżiego dla dzieci. Innym wskaźnikiem, jeżeli taki jest potrzebny, ciągle rosnącego zainteresowania Jogą lyengara we Francji jest sprzedaż książek "Light on Yoga" i "Light on Pranayama". Ilość sprzedanych egzemplarzy francuskiego wydania przekroczyła oczekiwania wydawcy Podobnie jest ze sprzedażą książki Gieety lyengar "Yoga a Gem for Women", która również przekroczyła wszelkie przewidywania. Możemy również odnotować, że francuskie wydanie ostatniej książki Mehty "Yoga the lyengar Way" jest całkowitym sukcesem i obietnicą, że wielu ludzi zainteresuje się tym nauczaniem.

Francuskie Stowarzyszenie Jogi lyengara powstało na początku 1992 roku otwierając w ten sposób możliwości lepszej Informacji i kontaktu pomiędzy zainteresowanymi, jak również. oficjalnego uznania przez rząd francuski. Niemal w każdym z dużych miast znajduje się przynajmniej jedno Centrum lyengara mogące przyjąć wzrastającą liczbę uczniów. Nasza przyszłość wydaje się jasna. Zgodnie z naszym europejskim powołaniem, niektórzy iiauczyciele jeżdżą do pobliskich krajów takich jak: Belgia, Włochy, Hiszpania i Szwajcaria. Obiecujące kontakty nawiązano w Europie Wschodniej i Indiach Zachodnich.

Pozostaje nam tylko podziękować z pełnym szacunkiem Sri B.K.S. lyengarowi za ciągłe zainteresowanie jakie okazał on swym uczniom i za spowodowanie fantastycznego rozwoju jego nauczania na całym świecie. Nadał on jodze świadectwo szlacheckie, określając ją samemu jako rodzaj sztuki. Jodze, jako dyscyplinie i nauce, którą przekazuje nam wraz ze swym geniuszem, charyzmą i miłością.

Czujemy we Francji, że należymy bez reszty do pięknego drzewa lyengara, będąc jedną z jego kwitnących gałęzi.

Dziękujemy Ci Gurudżi Za piękno, moc i oświecenie dane nam poprzez Twe nauczanie.

Martine Le Chenic, folder " Eurojoga Convention 1993 "

Tłumaczenie z angielskiego: Piotr Ślusarek

Autobiografia B.K.S Iyengara dalej Joga - doskonały system oparty na humanizmie

Powrót do początku 


   
   
   

Yoga Shop JOGA Sklep


Yoga ShopOferta dla Nauczycieli JOGI
Szkoły jogi

Warszawa, Wrocław, Szczecin, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Jelenia Góra, Opole, Kalisz, Katowice, Bydgoszcz, Kołobrzeg, Łódź, Zielona Góra, Zakopane, Toruń, Tarnów, Świnoujście, Świebodzin, Świdnica, Legnica, Sopot, Puławy, Płock, Podkowa leśna, Otwock, Magdalenka, Kościelna Wieś, Kłodzko, Józefów, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Ciechocinek, Chełm, Białystok, Bartoszyce, Czechowice Dziedzice, Gliwice, Świdnica, Legnica, Konin, Koszalin, Lidzbark Warmiński, Mława, Mysłowice, Nowy Targ, Opoczno, Pleszew, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Rzeszów, Swarzędz, Tychy, Wadowice, Wałbrzych, Złotów

Artykuły o Jodze

Czym jest joga?
Czym jest asana?
Filozofia jogi
Dlaczego zajmujemy się jogą?
Wydobywanie symboliki pozycji góry
Uzdrawiająca Medytacja
Joga dla nadgiętkich
Poszukiwanie ukrytego języka jogi
Joga - doskonały system oparty na humanizmie
Starożytne teksty - Hatha Joga Pradipika
Medyczne aspekty jogi
Joga a zdrowie
System energetyczny w jodze
Charakterystyka i symbolika głównych czakr
Czy joga jest dobra dla kobiet?
Menstruacja
Ciąża
Menopauza
Pranajama
Rodzaje i efekty pranajam
Drzewo Asztanga Jogi - schematyczne ujęcie filozofii jogi

Serwis dostępny również
pod adresami:
jogin.pl
jogaszkola.republika.pl

Joga Iyengara

Wszystko do JOGI

Produkujemy i sprzedajemy od 1990 roku Maty do Jogi. Od dawna Mata do Jogi towarzyszyła praktyce jogi wykorzystywana w różnych szkołach Joga w Jeleniej Górze Ośrodki medytacyjne Maty do medytacji posiadają jako standardowe wyposażenie swojego Centrum Joga w Warszawie to centrum JOGI w Polsce działają tam liczne szkoły i ośrodki skupiające ćwiczących jogę. Mata do medytacji to niezbędne wyposażenie jogina Joga w Zielonej Górze Specjalizujemy się w produkcji sprzętu do jogi, medytacji oraz rehabilitacji kręgosłupa, wszystkie Poduszki do medytacji oraz Poduszka do medytacji wypełniona jest łuska gryczana. Joga we Wrocławiu to Stolica Jogi Dolnego Śląska Poduszka Zafu oraz Bolstery do jogi wykonujemy samodzielnie z naturalnych surowców bawełnianych i lnianych Bolster do jogi Joga w Szczecinie Dzięki użyciu najlepszych materiałów do wykonania Wałki do jogi Wałek do jogi Bolster wałek okrągły Bolster wałek płaski Bolster wałek pod szyję nasze produkty cechuje najwyższa jakość oraz trwałość Joga w Krakowie słynie ze wspaniałych nauczycieli wykorzystujących liczne pomoce i akcesoria do jogi takie jak Kostki do jogi Joga w Opolu Kostka do jogi Pianki do jogi Pianka do jogi Kostka z korka Liczne Ośrodki Joga w Gdańsku posiadają na swoim wyposażeniu produkowany przez nas sprzęt do jogi Kostki z korka Paski do jogi Joga w Gdyni Niezwykła precyzja większości asan wymaga w początkowej fazie wykorzystania wielu pomocy niezbędnych do prawidłowego wykonania pozycji jak i zachowania właściwego bezpieczeństwa Pasek do jogi Pokrowce na maty Joga w Lublinie Pokrowiec na matę Plecak jogina Organizowane przez nas kursy i obozy znajdują uznanie u praktykujących Joga w Kaliszu Plecaki jogina Joga w Poznaniu Zwiększa się liczba zachorowań na dolegliwości kręgosłupowe, tym samym rośnie zapotrzebowanie na pomoce w postaci Poduszki zdrowotne Poduszka zdrowotna Jaśki Jasiek Przepaska relaksacyjna na oczy Przepaski relaksacyjne Umiejętne ich wykorzystanie w procesie rehabilitacji czy profilaktyki kręgosłupa przynosi pożądaną ulgę w cierpieniu każdemu, kto po nie sięga Joga w Katowicach Materac relaksacyjny przeciwdziała napięciom i przeciążeniom kręgosłupa Materace relaksacyjne Joga w Bydgoszczy Książki o jodze Kadzidełka Sprzęt do Jogi perfekcyjnie wykonany polecamy wyposażyć domowy kącik w podstawowe Akcesoria do Jogi Pomoce do jogi Wyposażenie do jogi bardzo często wykorzystujemy na organizowanych Kursy jogi Obozy jogi Zajęcia jogi Produkty w naszym Yoga Shop cechuje niska cena i specjalne upusty dla nauczycieli Joga sklep Polecamy doskonałe herbatki ajurwedyjskie Herbaty Yogi Tea Kostki z pianki Maty Zabuton Doradzamy jaki sprzęt należy zabrać na Warsztaty jogi Joga w Łodzi Joga kurs Wakacje zwykle upływają na wyjazdach i wypoczynku, polecamy czynny wypoczynek w ramach Joga obóz Joga w Białymstoku Nad bezpieczeństwem wykonywanych pozycji Joga ćwiczenia na zajęciach czuwa doświadczony nauczyciel Joga w Kłodzku Joga w Gorzowie Wielkopolskim Joga w Częstochowie Joga w Gliwicach Joga w Wałbrzychu Joga w Koszalinie Joga w Trójmieście