Portal Jogina
Sklep JoginaPrzewodnik po JodzeZajęcia JogiKursy i Obozy JogiGaleria tekstów o JodzeGaleria obrazów o Jodze

Dolnośląska Szkoła Jogi Tomasza Lisa w Jeleniej Górze   Joga surjanamaskar
Galeria tekstów artykuły

JOGA Euro-Yoga Convention'93 cz.2

Euro-Yoga Convention'93 odbywała się w dniach 24-30 VIII 93 w Crystal Palace Sports Centre w Londynie. Składała się ona z dwóch części. Na pierwsza- Pre-Convention (24-25 VI I I) zaproszono około 400 nauczycieli tej metody. Jej kontynuacja była Druga część (26-30 VIII) dostępna dla wszystkich chętnych ćwiczących ssany. Uczestnicy przybyli z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemiec, Austrii, Włoch, Izraela, Danii, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Grecji, Czech, Słowacji, Polski, Białorusi, Rosji i Norwegii oraz z Republiki Południowej Afryki. Na zajęcia składały się: praktyka asan i pranajam, wykłady, dyskusje, projekcje wideo. Uczestnicy podzieleni byli na cztery grupy, których zajęcia odbywały sięw czterech wielkich salach ośrodka Crystal Palace. Prowadzacy je nauczyciele (a byli wśród nich Konrad Kocot i Sławomir Bubicz), którzy zmieniali się co kilkanaście minut, byli pod nieustanna kontrola krążącego między grupami lyengara. Spadał on jak jastrząb, wyłapując błędy lub niedobre nawyki. Gromił, objaśniał, pokazywał, demonstrował. Był wówczas ostry i bezwzględny. Niekiedy jednak, gdy był zadowolony z nauczyciela prowadzącego właśnie zajęcia, w bardzo bezpośredni sposób przerywał mu zajęcia i w lekkiej, niekiedy żartobliwej formie pokazywał ciekawostki dotyczące przerabianej właśnie asany. Niektóre zajęcia prowadzone były bezpośrednio przez lyengara. Uczestniczyli wówczas wszyscy obecni na Konwencji i było to szczególne przeżycie. Lyengar niczym dwudziestolatek uwijał się pośród tysięcznego tłumu ćwiczących, z niespożytą energia podawał objaśnienia słyszane przez wszystkich dzięki specjalnemu systemowi elektroakustycznemu, korygował, zachęcał do jeszcze intensywniejszej pracy. Był wszędzie, każdy mógł tego doświadczyć, usłyszawszy nagle, stojąc w asanie ukryty w tłumie ćwiczących, pełen energii głos "Wyciągnij się! Maksimum!" i zostawszy szybko, precyzyjnie i bardzo bezpośrednio skorygowanym.

Końcowym akordem imprezy był wielki, uroczysty pokaz asan. Przygotowany przez kilkudziesięcioosobową grupę wyłoniona spośród uczestników Konwencji był jak b wizytówka europejskiej jogi. W takt pięknej, spokojnej , muzyki prezentowali oni przybyłej publiczności przekrój całej szkoły lyengara- asany wykonywano dynamicznie: pozycje stojące, zgięcia do przodu i skręty, cykl stania na głowie i świecy, ćwiczenia równoważne i wygięcia do tyłu. Ćwiczący ubrani w jednakowe, lecz różnokolorowe stroje, formowali przy tym różne figury, nawiązujące swą symboliką, do jogi. Jednakże głównym adresatem pokazu był On. Chcieliśmy, by wiedział, że jego joga rozwija się również tu, w Europie.

Po pokazie lyengar przyjmował od wszystkich życzenia urodzinowe, po czym zostaliśmy ugoszczeni ogromnym urodzinowym tortem oraz kolacją. Uroczystość zakończyła wielką feerią ogni sztucznych w iście bengalskim stylu, doskonale widoczna w mroku późnego wieczoru w promieniu kilkunastu kilometrów.

Niech będzie mi wolno nie tylko jako autorowi tej krótkiej i z konieczności niepełnej relacji z Euro­Convention, ale również jej uczestnikowi, napisać kilka zdań o swym osobistym odbiorze tej imprezy. Prócz oczywiście bezpośredniego kontaktu z Mistrzem, czego efektem było uzyskanie dostępu do ogromnej ilości bardzo cennych informacji dotyczących praktyki i nauczania jogi, ilości tak dużej, że bardzo trudnej do "zagospodarowania" w całości - prócz tego więc, duże wrażenie wywarło na mnie spotkanie z Dona Holleman. Jest ona Holenderka osiadła we Włoszech. Uczy jogi i jest autorka kilku bardzo dobrych podręczników jogi. Jej osoba łączy dwóch wielkich nauczycieli - lyengara i Jiddu Krishnamurtiego. Dona była pierwsza nauczycielką Gabrielli Giubilaro, która ulubiła Polskę i przez której letnie warsztaty przewinęło się mnóstwo ludzi. Gabriella mimo znacznego zaabsorbowania sprawami organizacyjnymi - była członkiem ścisłego komitetu organizacyjnego, była bardzo pomocnądla nas Polaków obecnych na Konwencji. Dziękujemy jej za to.

Największe wrażenie wywarł na mnie pokaz. Widziany od wewnątrz był ciężkim i niezbyt bezpiecznym doświadczeniem. Fakt, iż był to przekrój całej szkoły lyengara powodował, że wykonywane były ssany, których nigdy nie łączy się razem na normalnych zajęciach. Oprócz funkcji opisanych wyżej pokaz stanowił okazję do bardzo prawdziwego spojrzenia na siebie, do zobaczenia swych słabszych miejsc.

Znaczenie jogi lyengara dla świata zachodniego oddawały w pewnym stopniu relacje z Konwencji zamieszczane w największych dziennikach londyńskich. Całostronicowe artykuły ilustrowane zdjęciami zamieściły Guardian, Independent, Economist i inne.

Yoga Convention'93 mogła odbyć się dzięki ofiarnej pracy wielu ludzi. To właśnie dzięki nim możliwy był udział w Konwencji uczestników z krajów Europy Wschodniej, którzy zwolnieni byli z opłat, a dla niektórych (ze Słowacji i Czech, Białorusi i Rosji) przygotowano darmowe noclegi. Dzięki temu, że we Włoszech, Francji, Anglii, Niemczech znaleźli się ludzie, którzy na długo przed początkiem Konwencji organizowali zbiórki pieniędzy, warsztaty jogi, z których zysk szedł na konto komitetu organizacyjnego - możliwy był nasz udział w tej imprezie. Czuję się w obowiązku podziękować im za to. Dziękuję też naszemu country­ kontaktowi - Jurkowi Jaguckiemu, który już od roku czuwał nad obiegiem informacji między Polską a komitetem organizacyjnym w Londynie. Był on również jednym z dwójki polskich uczestników pokazu asan.

Ten prawdziwy festiwal jogi na długo pozostanie w pamięci każdego z jego uczestników.

A oto polscy uczestnicy Euro Yoga Convention'93 ­ Pre-Convention: Sławomir Bubicz, Jerzy Jagucki, Konrad Kocot, Leszek Mioduchowski.

Konwencja: Cezary Obuchowicz, Jan Oździński, Irena Podbielska, Beata Salmonowicz, Piotr Ślusarek, Dorota Zadka, Ewa Szprenger.

 

Leszek Mioduchowski

Euro-Yoga Convention 93 dalej Filozofia Jogi

Powrót do początku


   
   
   

Yoga Shop JOGA Sklep


Yoga ShopOferta dla Nauczycieli JOGI
Szkoły jogi

Warszawa, Wrocław, Szczecin, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Jelenia Góra, Opole, Kalisz, Katowice, Bydgoszcz, Kołobrzeg, Łódź, Zielona Góra, Zakopane, Toruń, Tarnów, Świnoujście, Świebodzin, Świdnica, Legnica, Sopot, Puławy, Płock, Podkowa leśna, Otwock, Magdalenka, Kościelna Wieś, Kłodzko, Józefów, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Ciechocinek, Chełm, Białystok, Bartoszyce, Czechowice Dziedzice, Gliwice, Świdnica, Legnica, Konin, Koszalin, Lidzbark Warmiński, Mława, Mysłowice, Nowy Targ, Opoczno, Pleszew, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Rzeszów, Swarzędz, Tychy, Wadowice, Wałbrzych, Złotów

Artykuły o Jodze

Czym jest joga?
Czym jest asana?
Filozofia jogi
Dlaczego zajmujemy się jogą?
Wydobywanie symboliki pozycji góry
Uzdrawiająca Medytacja
Joga dla nadgiętkich
Poszukiwanie ukrytego języka jogi
Joga - doskonały system oparty na humanizmie
Starożytne teksty - Hatha Joga Pradipika
Medyczne aspekty jogi
Joga a zdrowie
System energetyczny w jodze
Charakterystyka i symbolika głównych czakr
Czy joga jest dobra dla kobiet?
Menstruacja
Ciąża
Menopauza
Pranajama
Rodzaje i efekty pranajam
Drzewo Asztanga Jogi - schematyczne ujęcie filozofii jogi

Serwis dostępny również
pod adresami:
jogin.pl
jogaszkola.republika.pl

Joga Iyengara

Wszystko do JOGI

Produkujemy i sprzedajemy od 1990 roku Maty do Jogi. Od dawna Mata do Jogi towarzyszyła praktyce jogi wykorzystywana w różnych szkołach Joga w Jeleniej Górze Ośrodki medytacyjne Maty do medytacji posiadają jako standardowe wyposażenie swojego Centrum Joga w Warszawie to centrum JOGI w Polsce działają tam liczne szkoły i ośrodki skupiające ćwiczących jogę. Mata do medytacji to niezbędne wyposażenie jogina Joga w Zielonej Górze Specjalizujemy się w produkcji sprzętu do jogi, medytacji oraz rehabilitacji kręgosłupa, wszystkie Poduszki do medytacji oraz Poduszka do medytacji wypełniona jest łuska gryczana. Joga we Wrocławiu to Stolica Jogi Dolnego Śląska Poduszka Zafu oraz Bolstery do jogi wykonujemy samodzielnie z naturalnych surowców bawełnianych i lnianych Bolster do jogi Joga w Szczecinie Dzięki użyciu najlepszych materiałów do wykonania Wałki do jogi Wałek do jogi Bolster wałek okrągły Bolster wałek płaski Bolster wałek pod szyję nasze produkty cechuje najwyższa jakość oraz trwałość Joga w Krakowie słynie ze wspaniałych nauczycieli wykorzystujących liczne pomoce i akcesoria do jogi takie jak Kostki do jogi Joga w Opolu Kostka do jogi Pianki do jogi Pianka do jogi Kostka z korka Liczne Ośrodki Joga w Gdańsku posiadają na swoim wyposażeniu produkowany przez nas sprzęt do jogi Kostki z korka Paski do jogi Joga w Gdyni Niezwykła precyzja większości asan wymaga w początkowej fazie wykorzystania wielu pomocy niezbędnych do prawidłowego wykonania pozycji jak i zachowania właściwego bezpieczeństwa Pasek do jogi Pokrowce na maty Joga w Lublinie Pokrowiec na matę Plecak jogina Organizowane przez nas kursy i obozy znajdują uznanie u praktykujących Joga w Kaliszu Plecaki jogina Joga w Poznaniu Zwiększa się liczba zachorowań na dolegliwości kręgosłupowe, tym samym rośnie zapotrzebowanie na pomoce w postaci Poduszki zdrowotne Poduszka zdrowotna Jaśki Jasiek Przepaska relaksacyjna na oczy Przepaski relaksacyjne Umiejętne ich wykorzystanie w procesie rehabilitacji czy profilaktyki kręgosłupa przynosi pożądaną ulgę w cierpieniu każdemu, kto po nie sięga Joga w Katowicach Materac relaksacyjny przeciwdziała napięciom i przeciążeniom kręgosłupa Materace relaksacyjne Joga w Bydgoszczy Książki o jodze Kadzidełka Sprzęt do Jogi perfekcyjnie wykonany polecamy wyposażyć domowy kącik w podstawowe Akcesoria do Jogi Pomoce do jogi Wyposażenie do jogi bardzo często wykorzystujemy na organizowanych Kursy jogi Obozy jogi Zajęcia jogi Produkty w naszym Yoga Shop cechuje niska cena i specjalne upusty dla nauczycieli Joga sklep Polecamy doskonałe herbatki ajurwedyjskie Herbaty Yogi Tea Kostki z pianki Maty Zabuton Doradzamy jaki sprzęt należy zabrać na Warsztaty jogi Joga w Łodzi Joga kurs Wakacje zwykle upływają na wyjazdach i wypoczynku, polecamy czynny wypoczynek w ramach Joga obóz Joga w Białymstoku Nad bezpieczeństwem wykonywanych pozycji Joga ćwiczenia na zajęciach czuwa doświadczony nauczyciel Joga w Kłodzku Joga w Gorzowie Wielkopolskim Joga w Częstochowie Joga w Gliwicach Joga w Wałbrzychu Joga w Koszalinie Joga w Trójmieście