Portal Jogina
Sklep JoginaPrzewodnik po JodzeZajęcia JogiKursy i Obozy JogiGaleria tekstów o JodzeGaleria obrazów o Jodze

Dolnośląska Szkoła Jogi Tomasza Lisa w Jeleniej Górze   Joga surjanamaskar
Galeria tekstów artykuły

JOGA Gabriella Giubilaro cz.4

Przyjeżdżasz do nas, do Polski, od siedmiu czy ośmiu lat. Przez twoje warsztaty przewinęło się mnóstwo ludzi. Wszystkim tym ludziom wystarcza w zasadzie kontakt z tobą poprzez jogę, przez ćwiczenia. Tak być powinno. Ale może przybliżysz nam siebie jako osobę prywatną, może też jako nauczyciela jogi odnoszącego sukcesy - niewiele o tym wiemy.
G: Zaczęłam ćwiczyć jogę z Doną Holleman, nauczycielką z Holandii. Wtedy Dona praktykowała już jogę lyengara od 12 lat. I to jest właśnie powód dla którego ćwiczę jogę lyengara. Poszłam na pierwsze zajęcia. Bardzo mi się spodobało. Na tych zajęciach ćwiczyłam w skarpetkach i robiąc pozycje stojące cały czas ślizgałam się. Byłam tak ubrana, że nie mogłam zdjąć skarpetek, więc ślizgałam się cały czas. Zaraz na początku bardzo się zdziwiłam, kiedy Dona podeszła do mnie i powiedziała: "Rozszerz palce stóp". Nie miałam pojęcia, że w ogóle to można zrobić. Najpierw więc ćwiczyłam u Dony - 10 lat, potem uczyłam się u lyengara w Indiach, a potem uczestniczyłam w zajęciach lyengara w różnych miejscach w Europie i w USA, ale równocześnie pracowałam z Doną. Trzy lata temu zdecydowałam się więcej już nie pracować z Doną. Od tego czasu zaczęłam częściej jeździć do Indii, do lyengara. Ciągle wierzę, że mieć nauczyciela to ważna rzecz. Na początku trzeba mieć z nim kontakt jak najczęściej, bo wówczas bardzo trudno jest ćwiczyć jogę samemu. Ale z czasem dochodzi się do tego, że można ćwiczyć samemu. Dobrze jest jednak odwiedzać nauczyciela, który może cię sprawdzić. Potem miałam dość szczęścia, by dostać się na ten intensywny warsztat, który oglądaliśmy na video (Puna - grudzień 1991 - wygięcia do tyłu). W liście zapraszającym mnie na ten warsztat, który przyszedł do mnie w lecie 91 roku, lyengar poinformował mnie o nadaniu mi stopnia "senior teacher" (starsze nauczyciela). Są cztery stopnie wprowadzone przez lyengara dla nauczycieli uczących według jego metody: wstępny, średnio- zaawansowany, starszy i zaawansowany. Nigdy o to nie prosiłam. Przez 18 lat ćwiczyłam jogę, pracowałam, uczyłam jogi wszędzie na świecie bez żadnego dyplomu. W pewien sposób nie wierzę w ważność posiadania dyplomu. Gdy podczas następnej wizyty w Indiach zapytałam lyengara czy da mi obiecany dyplom, ten odrzekł: "Nie mam teraz czasu". A potem Bianca, moja przyjaciółka, nauczycielka, która też uczy we Włoszech i często jeździ do Indii, do Instytutu lyengara - odebrała dyplom dla mnie. Gdy Bianca prosiła o to, lyengar powiedział: "Tak, ale Gabriella powinna częściej przyjeżdżać do Indii". Wtedy Bianca powiedziała: "No tak, ale Gabriella wykonuje wszystkie asany". Na to lyengar: "Więc tobie daję dyplom starszego nauczyciela, a Gabrielli - zaawansowanego". Tak więc dał mi najwyższy stopień nauczycielski. Nie lubię pokazywać go nikomu. Jest zamknięty w mojej szafie we Florencji. Nie chcę jeździć po świecie i mówić: "Spójrzcie, oto teraz mam dyplom". Co to ma znaczyć, że wszystko co robiłam przedtem było złe, a teraz jest dobre ?
Ostatniego roku przed jednym z moich warsztatów w Stanach organizatorzy przygotowali plakaty podkreślające, że warsztaty będzie prowadził starszy nauczyciel metody lyengara. "Gdy przybyłam na miejsce i to zobaczyłam, było mi przykro. Bo co to miało znaczyć ? Ta sprawa z dyplomami to bardzo nieciekawa historia, bo niektórzy ćwiczą jogę i chcą uczyć tylko po to, by dostać dyplom. Osobiście nie sądzę, że jest to dobry pomysł. Uczę jogi i uczę też jak uczyć jogi tylko dlatego, że to lubię. Nie chodzi mi o żadne dyplomy, lyengar ustanowił te wszystkie reguły, by chronić swoje imię. Można uczyć oficjalnie, powołując się na imię lyengara tylko wtedy, gdy ma się jego dyplom. Jednakże są ludzie, którzy dostawszy dyplom przestają ćwiczyć, i po pewnym czasie zapominają nawet co lyengar mówił im o danym ćwiczeniu. I uczą czegoś zupełnie innego. Także dyplom nie musi być tutaj żadną gwarancją. Również we Włoszech zaczęła się ostatnio pewnego rodzaju "polityka" dotycząca dyplomów. Kto ma dyplom, a kto nie...
Jeśli chodzi o moje życie prywatne ... Kiedy zaczęłam ćwiczyć jogę studiowałam fizykę. Bardzo się interesowałam fizyką. Jedynym moim pragnieniem było zostać na uniwersytecie i pracować tam naukowo. Potem coraz bardziej interesowałam się jogą, coraz więcej ćwiczyłam, coraz mniej zajmowałam się fizyką. Po ukończeniu studiów przez rok pracowałam na uczelni, ale zrezygnowałam z tej pracy i zaczęłam powoli, powoli uczyć jogi. Na początku miałam zajęcia raz w tygodniu po jednej godzinie dla czterech uczniów. Przed każdymi zajęciami Dona mówiła mi jakie pozycje mają być wykonywane. Za pierwszym razem zadała mi cztery pozycje, i zajęcia odbywały się w jej obecności. Zapomniałam o jednej z pozycji, ćwiczyliśmy tylko trzy asany zamiast czterech. Przypomniałam sobie o czwartej asanie dopiero następnego dnia i bardzo to przeżywałam. Pamiętam też, że miałam jednego ucznia, którego zaprosiłam na zajęcia z Doną, a Dona zobaczywszy go powiedziała mi: "Spójrz, on tu ma niesymetryczny kręgosłup, tutaj się nie może zgiąć, tu jest sztywny..." Był jedną z najbardziej sztywnych i skrzywionych osób, a ja nic o tym nie wiedziałam. Sama tego nie widziałam. Pamiętam tylko, że nie mogłam zobaczyć tego o czym Dona mówiła. Nic ! Potem martwiąc się tym zaczęłam przyglądać się. Patrzyłam, podnosiłam podkoszulkę, mierzyłam, sprawdzałam. Teraz z wyglądu samego ciała, zanim ktoś zacznie robić pozycję już wiem jak ciało będzie ułożone w asanie. Z tego jak ludzie stoją, jak chodzą, jak się zachowują, jak się poruszają. To jest doświadczenie.
W zeszłym (1991 ) roku wyszłam za mąż. Z moim mężem Francesciem drugi raz już przyjeżdżam na warsztaty do Polski. Również ćwiczy on jogę, choć nie tak intensywnie jak ja (...) Zasięg warsztatów prowadzonych przez Gabriellę zaczyna wykraczać poza granice Polski. W ostatnim roku wśród uczestników, prócz nas Wielko- i Małopolan, Ślązaków i "kresowiaków" z zachodu, wschodu i północy Polski - byli również uczestnicy z Czech, Białorusi, Włoch i Kanady.
Zapytano ją kiedyś dlaczego przyjeżdża właśnie do Polski, mając możność prowadzenia podobnych, lecz dużo bardziej dochodowych kursów w USA, gdzie jest rozrywana. Odpowiedziała wówczas z pewną kurtuazją, że ludzie tutaj ćwiczą z większym zacięciem, dają więcej z siebie. Mamy więc w pewnym sensie szczęście. Cieszmy się i korzystajmy z tego.

opr. Leszek Mioduchowski

Gabriella Giubilaro dalej Euro-Yoga Convention 93

Powrót do początku 


   
   
   

Yoga Shop JOGA Sklep


Yoga ShopOferta dla Nauczycieli JOGI
Szkoły jogi

Warszawa, Wrocław, Szczecin, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Jelenia Góra, Opole, Kalisz, Katowice, Bydgoszcz, Kołobrzeg, Łódź, Zielona Góra, Zakopane, Toruń, Tarnów, Świnoujście, Świebodzin, Świdnica, Legnica, Sopot, Puławy, Płock, Podkowa leśna, Otwock, Magdalenka, Kościelna Wieś, Kłodzko, Józefów, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Ciechocinek, Chełm, Białystok, Bartoszyce, Czechowice Dziedzice, Gliwice, Świdnica, Legnica, Konin, Koszalin, Lidzbark Warmiński, Mława, Mysłowice, Nowy Targ, Opoczno, Pleszew, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Rzeszów, Swarzędz, Tychy, Wadowice, Wałbrzych, Złotów

Artykuły o Jodze

Czym jest joga?
Czym jest asana?
Filozofia jogi
Dlaczego zajmujemy się jogą?
Wydobywanie symboliki pozycji góry
Uzdrawiająca Medytacja
Joga dla nadgiętkich
Poszukiwanie ukrytego języka jogi
Joga - doskonały system oparty na humanizmie
Starożytne teksty - Hatha Joga Pradipika
Medyczne aspekty jogi
Joga a zdrowie
System energetyczny w jodze
Charakterystyka i symbolika głównych czakr
Czy joga jest dobra dla kobiet?
Menstruacja
Ciąża
Menopauza
Pranajama
Rodzaje i efekty pranajam
Drzewo Asztanga Jogi - schematyczne ujęcie filozofii jogi

Serwis dostępny również
pod adresami:
jogin.pl
jogaszkola.republika.pl

Joga Iyengara

Wszystko do JOGI

Produkujemy i sprzedajemy od 1990 roku Maty do Jogi. Od dawna Mata do Jogi towarzyszyła praktyce jogi wykorzystywana w różnych szkołach Joga w Jeleniej Górze Ośrodki medytacyjne Maty do medytacji posiadają jako standardowe wyposażenie swojego Centrum Joga w Warszawie to centrum JOGI w Polsce działają tam liczne szkoły i ośrodki skupiające ćwiczących jogę. Mata do medytacji to niezbędne wyposażenie jogina Joga w Zielonej Górze Specjalizujemy się w produkcji sprzętu do jogi, medytacji oraz rehabilitacji kręgosłupa, wszystkie Poduszki do medytacji oraz Poduszka do medytacji wypełniona jest łuska gryczana. Joga we Wrocławiu to Stolica Jogi Dolnego Śląska Poduszka Zafu oraz Bolstery do jogi wykonujemy samodzielnie z naturalnych surowców bawełnianych i lnianych Bolster do jogi Joga w Szczecinie Dzięki użyciu najlepszych materiałów do wykonania Wałki do jogi Wałek do jogi Bolster wałek okrągły Bolster wałek płaski Bolster wałek pod szyję nasze produkty cechuje najwyższa jakość oraz trwałość Joga w Krakowie słynie ze wspaniałych nauczycieli wykorzystujących liczne pomoce i akcesoria do jogi takie jak Kostki do jogi Joga w Opolu Kostka do jogi Pianki do jogi Pianka do jogi Kostka z korka Liczne Ośrodki Joga w Gdańsku posiadają na swoim wyposażeniu produkowany przez nas sprzęt do jogi Kostki z korka Paski do jogi Joga w Gdyni Niezwykła precyzja większości asan wymaga w początkowej fazie wykorzystania wielu pomocy niezbędnych do prawidłowego wykonania pozycji jak i zachowania właściwego bezpieczeństwa Pasek do jogi Pokrowce na maty Joga w Lublinie Pokrowiec na matę Plecak jogina Organizowane przez nas kursy i obozy znajdują uznanie u praktykujących Joga w Kaliszu Plecaki jogina Joga w Poznaniu Zwiększa się liczba zachorowań na dolegliwości kręgosłupowe, tym samym rośnie zapotrzebowanie na pomoce w postaci Poduszki zdrowotne Poduszka zdrowotna Jaśki Jasiek Przepaska relaksacyjna na oczy Przepaski relaksacyjne Umiejętne ich wykorzystanie w procesie rehabilitacji czy profilaktyki kręgosłupa przynosi pożądaną ulgę w cierpieniu każdemu, kto po nie sięga Joga w Katowicach Materac relaksacyjny przeciwdziała napięciom i przeciążeniom kręgosłupa Materace relaksacyjne Joga w Bydgoszczy Książki o jodze Kadzidełka Sprzęt do Jogi perfekcyjnie wykonany polecamy wyposażyć domowy kącik w podstawowe Akcesoria do Jogi Pomoce do jogi Wyposażenie do jogi bardzo często wykorzystujemy na organizowanych Kursy jogi Obozy jogi Zajęcia jogi Produkty w naszym Yoga Shop cechuje niska cena i specjalne upusty dla nauczycieli Joga sklep Polecamy doskonałe herbatki ajurwedyjskie Herbaty Yogi Tea Kostki z pianki Maty Zabuton Doradzamy jaki sprzęt należy zabrać na Warsztaty jogi Joga w Łodzi Joga kurs Wakacje zwykle upływają na wyjazdach i wypoczynku, polecamy czynny wypoczynek w ramach Joga obóz Joga w Białymstoku Nad bezpieczeństwem wykonywanych pozycji Joga ćwiczenia na zajęciach czuwa doświadczony nauczyciel Joga w Kłodzku Joga w Gorzowie Wielkopolskim Joga w Częstochowie Joga w Gliwicach Joga w Wałbrzychu Joga w Koszalinie Joga w Trójmieście