Portal Jogina
Sklep JoginaPrzewodnik po JodzeZajęcia JogiKursy i Obozy JogiGaleria tekstów o JodzeGaleria obrazów o Jodze

Dolnośląska Szkoła Jogi Tomasza Lisa w Jeleniej Górze   Joga surjanamaskar
Galeria tekstów artykuły

JOGA Gabriella Giubilaro cz.3

Aby wyprostować kończyny np. nogi w pozycjach stojących czy w Paschimottanasanie, trzeba napinać mięśnie. Czy jest możliwe zbyt duże napięcie tych mięśni, takie by było to szkodliwe? Czy możliwe jest zbyt duże napięcie mięśni ?
G: Tak, oczywiście. Mięśni, stawów, ścięgien, wszystkiego. Ty sam zawsze musisz czuć co jest twoim ograniczeniem. Praca nauczyciela to popchnąć cię. Jeśli będę mówiła, że wszystko jest w porządku, że jesteś świetny, to nigdy nie podciągniesz się, nie zrobisz postępu. Ale musisz znać swoje ograniczenia, wiedzieć gdzie jest twoja granica, gdzie jest twój koniec. I gdy doń dojdziesz musisz powiedzieć -dość. Bo jeśli pójdziesz poza swoje naturalne ograniczenia, będziesz miał kłopoty. Nauczyciel może być potem zmartwiony, ale to ty będziesz miał kłopot.

Jeśli chodzi o mnie zawsze byłam bardzo ostrożna. Dlatego mówi się, by nie robić jogi na pokaz, jak też nie uczyć na pokaz. Znam ludzi, którzy mają problemy z kolanami czy z biodrami, bo ucząc chcieli "się pokazać". Podczas uczenia można łatwo uszkodzić kolana, pokazując coś czego się nie jest w stanie zrobić (np. lotos). Osobiście ze swoimi nogami byłam zawsze bardzo uważna. Na początku w siadach skrzyżnych moje kolana były wysoko i powoli, powoli, w miarę ćwiczeń, schodziły w dół. W pierwszym roku ćwiczeń jogi próbowałam zrobić lotos, uszkadzając sobie kolano i od tego czasu jestem bardzo, bardzo ostrożna. I z upływem lat coraz mniej uczę pozycji skrzyżnych. Wolę uczyć pozycji stojących, bo poprzez nie otwiera się stawy, a wówczas łatwiej jest robić pozycje skrzyżne. Wielu ludzi ćwiczących hatha jogę ma problemy z kolanami. Bierze się to stąd, że ich stawy biodrowe są sztywne, co powoduje, że ćwicząc pozycje skrzyżne przeciążają sobie kolana. Lepiej jest więc robić więcej pozycji stojących i pozycji bezpośrednio oddziałujących na stawy biodrowe, zapominając na początku o lotosach.

Jakie asany wykonywać wcześnie rano, kiedy ciało jest sztywne?
G: Nie należy robić stania na głowie (Sirszasany) i stania na ramionach (Sarwangasany) oraz zgięć do przodu. Zgięcia do przodu są trudne wcześnie rano. Prawda?
Pytanie o klasę medyczną w Instytucie lyengara w Punie. Jakie przypadki nadzwyczajnych uzdrowień miały tam miejsce i na jakie choroby joga może mieć wpływ leczący do zupełnego wyzdrowienia ?
G: lyengar interesuje się bardzo aspektem leczniczego dddziaływania asan. Poprzez jogę ma on intuicję dotyczącą ciała, tak, że trudno zobaczyć, zrozumieć to z zewnątrz. Działa intuicyjnie i zajmuje się w zasadzie wszystkimi schorzeniami - sprawy kręgosłupowe, kark, kolana -wszystko. Widziałam przypadki, kiedy ludzie nie słyszeli, a on wkładał im palec do ucha i zaczynali słyszeć. Ma on wprost niewiarygodną intuicję. Niemożliwe jest uzyskanie zrozumienia poprzez obserwowanie zajęć grupy medycznej. lyengar przy tym samym schorzeniu z jednymi ludźmi robi coś jednego, a z innymi coś zupełnie innego. Podobna sytuacja, gdy grupa wykonuje Trikonasanę, a każda z osób potrzebuje innej korekty. Na początku uczę osoby uczące jogi w jaki sposób należy pomagać w asanach, techniki pomagania. Jest to podstawa. Ale potem, gdy nauczyciel zaczyna widzieć, myślę tu nie o widzeniu zewnętrznego kształtu pozycji, ale o pracy ciała wykonującego pozycję, wtedy zaczyna poprawiać inaczej, każdą osobę w inny sposób. Według mnie lyengar rozwinął tę sztukę widzenia do poziomu niemożliwego do osiągnięcia przez innych ludzi. Mówi na przykład "Spójrzcie na ten punkt, na ten i na ten". Dla mnie na początku większość tych słów to były po prostu puste słowa. Czasem myślałam, że jest on po prostu trochę szalony. Mówił: Przesuń tę część skóry w tę stronę, inną w tamtą, jeszcze inną obróć zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a inną w kierunku przeciwnym. Im więcej ćwiczę tym więcej mogę zrozumieć co on mówi. Czasem zrozumienie przychodzi sporo później, po tym jak on próbował mi coś powiedzieć. Więc im więcej ćwiczymy, tym bardziej budzimy w sobie coś co jest powiedzmy naszą wewnętrzną sztuką. Zaczynamy więcej widzieć w ciele. Aby to osiągnąć trzeba ćwiczyć, nie ma innego sposobu nauczenia się tego.

Dlaczego właśnie joga lyengara, a nie inne ?
G: Nie jest dla mnie ważne jaki rodzaj jogi ćwiczy ktoś inny. Może to być każdy rodzaj jogi. Jeśli ktoś zechce może zacząć od jogi lyengara, jeśli nie - może to być jakaś inna joga. Nie zamierzam nikogo przekonywać do jogi lyengara. Jedyne co mogę zrobić to podać swój własny przykład. Powiedzieć co robię, jaka jestem, jaka jest moja własna praktyka, nic więcej. Na pewno nie będę próbowała przekonywać nikogo. Próbowałam w pierwszych latach praktyki jogi, i już więcej tego nie robię. Nie ma sensu namawiania kogoś, by coś zrobił. Szczególnie dotyczy to jogi. Dlaczego joga lyengara, a nie inna ? ... Myślę, że większość ludzi przychodzących na zajęcia nie jest przekonana do końca do jogi lyengara. Próbują, lecz jeśli im nie wychodzi - odchodzą do
lecz jeśli im nie wychodzi - odchodzą do innej szkoły jogi. Ja praktykuję jogę lyengara, ponieważ ją lubię. Daje mi lepsze samopoczucie. Inni mogą chodzić na innego typu zajęcia i jeśli im to bardziej odpowiada, to tam zostają. Z drugiej strony jeśli ktoś przychodzi i pyta, czy może zostać poćwiczyć na jednych zajęciach dla spróbowania, wtedy nigdy nie traktuję ulgowo tej osoby. Mówię: "Możesz zostać, ale będziesz robiła trudne rzeczy". Bo jeśli ktoś chce pracować ciężko, to zostanie. Nie jestem niańką.

 

 

Gabriella Giubilaro dalej Gabriella Giubilaro

Powrót do początku 


   
   
   

Yoga Shop JOGA Sklep


Yoga ShopOferta dla Nauczycieli JOGI
Szkoły jogi

Warszawa, Wrocław, Szczecin, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Jelenia Góra, Opole, Kalisz, Katowice, Bydgoszcz, Kołobrzeg, Łódź, Zielona Góra, Zakopane, Toruń, Tarnów, Świnoujście, Świebodzin, Świdnica, Legnica, Sopot, Puławy, Płock, Podkowa leśna, Otwock, Magdalenka, Kościelna Wieś, Kłodzko, Józefów, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Ciechocinek, Chełm, Białystok, Bartoszyce, Czechowice Dziedzice, Gliwice, Świdnica, Legnica, Konin, Koszalin, Lidzbark Warmiński, Mława, Mysłowice, Nowy Targ, Opoczno, Pleszew, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Rzeszów, Swarzędz, Tychy, Wadowice, Wałbrzych, Złotów

Artykuły o Jodze

Czym jest joga?
Czym jest asana?
Filozofia jogi
Dlaczego zajmujemy się jogą?
Wydobywanie symboliki pozycji góry
Uzdrawiająca Medytacja
Joga dla nadgiętkich
Poszukiwanie ukrytego języka jogi
Joga - doskonały system oparty na humanizmie
Starożytne teksty - Hatha Joga Pradipika
Medyczne aspekty jogi
Joga a zdrowie
System energetyczny w jodze
Charakterystyka i symbolika głównych czakr
Czy joga jest dobra dla kobiet?
Menstruacja
Ciąża
Menopauza
Pranajama
Rodzaje i efekty pranajam
Drzewo Asztanga Jogi - schematyczne ujęcie filozofii jogi

Serwis dostępny również
pod adresami:
jogin.pl
jogaszkola.republika.pl

Joga Iyengara

Wszystko do JOGI

Produkujemy i sprzedajemy od 1990 roku Maty do Jogi. Od dawna Mata do Jogi towarzyszyła praktyce jogi wykorzystywana w różnych szkołach Joga w Jeleniej Górze Ośrodki medytacyjne Maty do medytacji posiadają jako standardowe wyposażenie swojego Centrum Joga w Warszawie to centrum JOGI w Polsce działają tam liczne szkoły i ośrodki skupiające ćwiczących jogę. Mata do medytacji to niezbędne wyposażenie jogina Joga w Zielonej Górze Specjalizujemy się w produkcji sprzętu do jogi, medytacji oraz rehabilitacji kręgosłupa, wszystkie Poduszki do medytacji oraz Poduszka do medytacji wypełniona jest łuska gryczana. Joga we Wrocławiu to Stolica Jogi Dolnego Śląska Poduszka Zafu oraz Bolstery do jogi wykonujemy samodzielnie z naturalnych surowców bawełnianych i lnianych Bolster do jogi Joga w Szczecinie Dzięki użyciu najlepszych materiałów do wykonania Wałki do jogi Wałek do jogi Bolster wałek okrągły Bolster wałek płaski Bolster wałek pod szyję nasze produkty cechuje najwyższa jakość oraz trwałość Joga w Krakowie słynie ze wspaniałych nauczycieli wykorzystujących liczne pomoce i akcesoria do jogi takie jak Kostki do jogi Joga w Opolu Kostka do jogi Pianki do jogi Pianka do jogi Kostka z korka Liczne Ośrodki Joga w Gdańsku posiadają na swoim wyposażeniu produkowany przez nas sprzęt do jogi Kostki z korka Paski do jogi Joga w Gdyni Niezwykła precyzja większości asan wymaga w początkowej fazie wykorzystania wielu pomocy niezbędnych do prawidłowego wykonania pozycji jak i zachowania właściwego bezpieczeństwa Pasek do jogi Pokrowce na maty Joga w Lublinie Pokrowiec na matę Plecak jogina Organizowane przez nas kursy i obozy znajdują uznanie u praktykujących Joga w Kaliszu Plecaki jogina Joga w Poznaniu Zwiększa się liczba zachorowań na dolegliwości kręgosłupowe, tym samym rośnie zapotrzebowanie na pomoce w postaci Poduszki zdrowotne Poduszka zdrowotna Jaśki Jasiek Przepaska relaksacyjna na oczy Przepaski relaksacyjne Umiejętne ich wykorzystanie w procesie rehabilitacji czy profilaktyki kręgosłupa przynosi pożądaną ulgę w cierpieniu każdemu, kto po nie sięga Joga w Katowicach Materac relaksacyjny przeciwdziała napięciom i przeciążeniom kręgosłupa Materace relaksacyjne Joga w Bydgoszczy Książki o jodze Kadzidełka Sprzęt do Jogi perfekcyjnie wykonany polecamy wyposażyć domowy kącik w podstawowe Akcesoria do Jogi Pomoce do jogi Wyposażenie do jogi bardzo często wykorzystujemy na organizowanych Kursy jogi Obozy jogi Zajęcia jogi Produkty w naszym Yoga Shop cechuje niska cena i specjalne upusty dla nauczycieli Joga sklep Polecamy doskonałe herbatki ajurwedyjskie Herbaty Yogi Tea Kostki z pianki Maty Zabuton Doradzamy jaki sprzęt należy zabrać na Warsztaty jogi Joga w Łodzi Joga kurs Wakacje zwykle upływają na wyjazdach i wypoczynku, polecamy czynny wypoczynek w ramach Joga obóz Joga w Białymstoku Nad bezpieczeństwem wykonywanych pozycji Joga ćwiczenia na zajęciach czuwa doświadczony nauczyciel Joga w Kłodzku Joga w Gorzowie Wielkopolskim Joga w Częstochowie Joga w Gliwicach Joga w Wałbrzychu Joga w Koszalinie Joga w Trójmieście