Portal Jogina
Sklep JoginaPrzewodnik po JodzeZajęcia JogiKursy i Obozy JogiGaleria tekstów o JodzeGaleria obrazów o Jodze

Dolnośląska Szkoła Jogi Tomasza Lisa w Jeleniej Górze   Joga surjanamaskar
Galeria tekstów artykuły

JOGA Gabriella Giubilaro

Jest wybitną przedstawicielką jogi europejskiej. Europejskiej w znaczeniu uprawianej w Europie, nie zaś w sensie jakiejś szczególnej szkoły praktyki rozwoju wewnętrznego. Mieszka we Florencji i tam też jest jej Studio di Yoga. Prowadzi regularne warsztaty w wielu krajach. Do Polski przyjeżdża od roku 1985, a przez jej letnie warsztaty przewinęło się wielu, bardzo wielu ludzi.
Szkoła jogi, którą praktykuje Gabriella wywodzi się z Indii. Mistrzem jej jest B.K.S.Iyengar, którego siedzibą jest Pu-na, duże miasto w indyjskim stanie Maharasztra. Jest to szczególna technika rozwoju wewnętrznego. Podstawą jej jest praca z ciałem, jednakże prowadzona inaczej niż w znanych powszechnie szkołach ha-tha jogi. Zasadniczym elementem szkoły lyengara, z jednej strony, jest dogłębne, bezpośrednie poznanie swego ciała. Poznanie jego wydolności oraz zakresu ruchliwości we wszystkich kombinacjach przestrzennych. Z drugiej zaś strony, dobranie maksymalnie właściwych narzędzi do pracy nad poprawą owej wydolności i zakresu ruchliwości. Ta "fizyczna" praca wykonywana z maksymalnie zaangażowaną w każdy najdrobniejszy element ćwiczenia świadomością, daje zdrowie fizyczne oraz coś, co można ująć w określeniu "otwarcie do góry". Szkoła ta posługuje się oprócz asan również innymi, bardziej "subtelnymi" technikami, pojawiającymi się w dalszych etapach praktyki. W kraju będącym w wielu dziedzinach "lokomotywą świata" -Stanach Zjednoczonych, spośród szkół praktyki z ciałem szkoła lyengara jest zdecydowanie najpopularniejsza. Podobnie w Wielkiej Brytanii.
Według tej metody ćwiczyli lub ćwiczą Jiddu Krishnamurti, królowa Belgii Elżbieta, Yehudi Menuhin. Witold Mał-cużyński. Bardzo prawdziwe i rzetelne podejście do problemu rozpoznania ciała i doboru właściwych środków pracy prowadzi do znacznych oszczędności czasu, choć związane jest to, szczególnie na początku, z bardzo ciężką pracą oraz ze znacznym zwężeniem "marginesu bezpieczeństwa" - skutki ewentualnych błędów są tu dużo bardziej niebezpieczne niż w innych szkołach. Stąd też szczególna jest tu rola nauczyciela, specjalnie w początkowej fazie praktyki.
Zamieszczony poniżej tekst jest zapisem spotkania Gabrielli Giubilaro z uczestnikami warsztatów, które odbyły się latem 1992r. w Sząbruku pod Olsztynem. Spotkanie to odbyło się bezpośrednio po pokazie pełnego kursu asan szkoły lyengara w wykonaniu Gabrielli. Bieżące tłumaczenie w obu kierunkach prowadziła Ewa Lichtarowicz.
Gabriella: (...) Nie wszystko od razu, ale powoli, powoli każdy może to zrobić. Żeby nauczyć się ostatniej serii pozycji, którą robiłam (zaawansowane wygięcia do tyłu ), trzeba wielu, wielu godzin codziennej pracy. Kiedy ja zaczynałam ćwiczyć hatha jogę mając 24 lata, moje ciało było już sztywne. Znam ludzi, którzy zaczynali mając 40 czy 60 lat. I nauczyli się wszystkich tych pozycji. Jednakże to nie nauczenie się tych trudnych pozycji jest najistotniejsze. To co jest ważne to to, że za każdym razem, gdy wykonuje się pozycję, rozszerzamy i otwieramy ciało do maksimum. Wpływa to pozytywnie na układ nerwowy. Więc joga to nie to co możesz zrobić, ale jak to robisz.
Ile godzin dziennie ćwiczysz?
Gabriella: Mój dzień ćwiczeń wygląda następująco: jedna godzina pranajamy z rana oraz 2-3 godziny ćwiczenia asan -2 godz. rano i jedną godzinę po południu. Jednakże nie robię tego codziennie za wszelką cenę. Nie jestem święta. Zawsze może się coś przydarzyć co spowoduje, że nie można ćwiczyć jogi. Joga ma ci pomóc w życiu, a nie być jedyną rzeczą na świecie. Więc czasami nie możemy ćwiczyć, albo ćwiczymy mniej. Jednakże, gdy straci się rytm praktyki, wtedy powrót do ćwiczeń staje się trudniejszy. Więc lepiej jest ćwiczyć mniej, ale tak często jak to możliwe. Jeśli jest to możliwe to codziennie. Podobnie jak z nauką gry na jakimś instrumencie. (Pytanie do Alony - skrzypaczki) - Czy ćwiczysz raz w tygodniu? (Odp.) - Dużo, dużo, dużo codziennie. Ale czasem wcale. (Dalej -Gabriella) O właśnie! Tak samo jest z jogą. Podobnie z nauką prowadzenia samochodu. To ciało ma się nauczyć prowadzić, to ciało ma się nauczyć grać. Tak samo jest z nauką asan - powtarza się, powtarza i powtarza. Jednakże każde wykonanie ćwiczenia powoduje zmianę, postęp. Niektórzy z was widzieli mnie 6 czy 8 lat temu. Czy ćwiczyłam tak samo? Nie, teraz jest inaczej. Ciało się zmienia. Z każdym nowym wykonaniem ruch staje się coraz bardziej miękki, bardziej elegancki, bardziej łagodny. To jest przyczyna dla której wydaje się on łatwy. Na przykład ostatnia seria ćwiczeń wcale nie jest dla mnie łatwą więc też nie wygląda tak naturalnie jak poprzednie. Wciąż można zauważyć, że równowaga nie jest idealna. Każda pozycja powinna sprawiać wrażenie wykonywanej bardzo, bardzo łatwo. Dlatego pokaz jest bardzo dobrym ćwiczeniem dla osoby, która go wykonuje. Jest trudniejszy, trzeba zrobić więcej pozycji niż w cyklu normalnej praktyki i wykonać je lepiej.
Joga w twoim wydaniu jest właściwie stylem życia, bo ćwicząc jogę musi się niejednokrotnie przeprofilować swoje życie - i jedzenie i zachowanie i wszystko inne. Ale jak się ma to do nadbudowy, do pewnej filozofii. Bo jest jasne, że ćwiczenie ciała, uzyskiwanie coraz większej sprawności fizycznej jest ważnym elementem, ale czy jest w tym jeszcze coś innego? Czy to jest tak jak w kung-fu, czy są tu jakieś inne relacje, czy jest to tylko doskonalenie samej kwestii somatyki, jakie są to relacje? Pytanie dotyczy tej formy jogi lyengara. Czy to jest jakaś relacja pomiędzy hathajogą a radża jogą?
G: Po pierwsze lyengar nie zgadza się na nazywanie jogi w. jego wydaniu -hatha jogą. Ponieważ często, gdy mówi się hatha joga, ma się na myśli po prostu pozycje. Tak więc nie myślę, że wykonując te pozycje mamy do czynienia tylko z aspektem fizycznym. Przez opanowanie pozycji człowiek budzi w sobie pewne uśpione partie i zaczyna pracować nad sobą, badać siebie. Tak, że ten rodzaj jogi może być pomocny w praktykowaniu każdej religii, każdej filozofii. Może być narzędziem rozwoju. Tak więc praca nie ogranicza się tutaj do samej pozycji, a właśnie poprzez pozycję można się otworzyć w dowolnym kierunku, na dowolną ideę. Tak więc ćwiczenie samo w sobie, pozycja sama w sobie, nie jest ważna. Ważne jest jak się to robi i dlaczego to się robi. Bo ktoś może zapragnąć zostać największym złodziejem na świecie czy też największym kłamcą i realizować to przez praktykę asan. Można więc mieć również złe motywacje. Można np. praktykować jogę tylko po to, by osiągnąć moc. Mówimy, że joga jest jak nóż. Jest to bardzo pożyteczne narzędzie, które może być używane zarówno dla dobrych jak i dla złych rzeczy. Więc nawet gdy się ćwiczy pozycje, lecz robi się to w sposób agresywny, jeżeli człowiek zmusza się do tego by się ich nauczyć - napina mięśnie, forsuje oddech, wówczas można stać się bardzo złym lub bardzo przybitym. Więc zależy jak to robisz i jakie są twoje zainteresowania

Dlaczego zajmujemy się Jogą? dalej Gabriella Giubilaro

Powrót do początku 


   
   
   

Yoga Shop JOGA Sklep


Yoga ShopOferta dla Nauczycieli JOGI
Szkoły jogi

Warszawa, Wrocław, Szczecin, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Jelenia Góra, Opole, Kalisz, Katowice, Bydgoszcz, Kołobrzeg, Łódź, Zielona Góra, Zakopane, Toruń, Tarnów, Świnoujście, Świebodzin, Świdnica, Legnica, Sopot, Puławy, Płock, Podkowa leśna, Otwock, Magdalenka, Kościelna Wieś, Kłodzko, Józefów, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Ciechocinek, Chełm, Białystok, Bartoszyce, Czechowice Dziedzice, Gliwice, Świdnica, Legnica, Konin, Koszalin, Lidzbark Warmiński, Mława, Mysłowice, Nowy Targ, Opoczno, Pleszew, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Rzeszów, Swarzędz, Tychy, Wadowice, Wałbrzych, Złotów

Artykuły o Jodze

Czym jest joga?
Czym jest asana?
Filozofia jogi
Dlaczego zajmujemy się jogą?
Wydobywanie symboliki pozycji góry
Uzdrawiająca Medytacja
Joga dla nadgiętkich
Poszukiwanie ukrytego języka jogi
Joga - doskonały system oparty na humanizmie
Starożytne teksty - Hatha Joga Pradipika
Medyczne aspekty jogi
Joga a zdrowie
System energetyczny w jodze
Charakterystyka i symbolika głównych czakr
Czy joga jest dobra dla kobiet?
Menstruacja
Ciąża
Menopauza
Pranajama
Rodzaje i efekty pranajam
Drzewo Asztanga Jogi - schematyczne ujęcie filozofii jogi

Serwis dostępny również
pod adresami:
jogin.pl
jogaszkola.republika.pl

Joga Iyengara

Wszystko do JOGI

Produkujemy i sprzedajemy od 1990 roku Maty do Jogi. Od dawna Mata do Jogi towarzyszyła praktyce jogi wykorzystywana w różnych szkołach Joga w Jeleniej Górze Ośrodki medytacyjne Maty do medytacji posiadają jako standardowe wyposażenie swojego Centrum Joga w Warszawie to centrum JOGI w Polsce działają tam liczne szkoły i ośrodki skupiające ćwiczących jogę. Mata do medytacji to niezbędne wyposażenie jogina Joga w Zielonej Górze Specjalizujemy się w produkcji sprzętu do jogi, medytacji oraz rehabilitacji kręgosłupa, wszystkie Poduszki do medytacji oraz Poduszka do medytacji wypełniona jest łuska gryczana. Joga we Wrocławiu to Stolica Jogi Dolnego Śląska Poduszka Zafu oraz Bolstery do jogi wykonujemy samodzielnie z naturalnych surowców bawełnianych i lnianych Bolster do jogi Joga w Szczecinie Dzięki użyciu najlepszych materiałów do wykonania Wałki do jogi Wałek do jogi Bolster wałek okrągły Bolster wałek płaski Bolster wałek pod szyję nasze produkty cechuje najwyższa jakość oraz trwałość Joga w Krakowie słynie ze wspaniałych nauczycieli wykorzystujących liczne pomoce i akcesoria do jogi takie jak Kostki do jogi Joga w Opolu Kostka do jogi Pianki do jogi Pianka do jogi Kostka z korka Liczne Ośrodki Joga w Gdańsku posiadają na swoim wyposażeniu produkowany przez nas sprzęt do jogi Kostki z korka Paski do jogi Joga w Gdyni Niezwykła precyzja większości asan wymaga w początkowej fazie wykorzystania wielu pomocy niezbędnych do prawidłowego wykonania pozycji jak i zachowania właściwego bezpieczeństwa Pasek do jogi Pokrowce na maty Joga w Lublinie Pokrowiec na matę Plecak jogina Organizowane przez nas kursy i obozy znajdują uznanie u praktykujących Joga w Kaliszu Plecaki jogina Joga w Poznaniu Zwiększa się liczba zachorowań na dolegliwości kręgosłupowe, tym samym rośnie zapotrzebowanie na pomoce w postaci Poduszki zdrowotne Poduszka zdrowotna Jaśki Jasiek Przepaska relaksacyjna na oczy Przepaski relaksacyjne Umiejętne ich wykorzystanie w procesie rehabilitacji czy profilaktyki kręgosłupa przynosi pożądaną ulgę w cierpieniu każdemu, kto po nie sięga Joga w Katowicach Materac relaksacyjny przeciwdziała napięciom i przeciążeniom kręgosłupa Materace relaksacyjne Joga w Bydgoszczy Książki o jodze Kadzidełka Sprzęt do Jogi perfekcyjnie wykonany polecamy wyposażyć domowy kącik w podstawowe Akcesoria do Jogi Pomoce do jogi Wyposażenie do jogi bardzo często wykorzystujemy na organizowanych Kursy jogi Obozy jogi Zajęcia jogi Produkty w naszym Yoga Shop cechuje niska cena i specjalne upusty dla nauczycieli Joga sklep Polecamy doskonałe herbatki ajurwedyjskie Herbaty Yogi Tea Kostki z pianki Maty Zabuton Doradzamy jaki sprzęt należy zabrać na Warsztaty jogi Joga w Łodzi Joga kurs Wakacje zwykle upływają na wyjazdach i wypoczynku, polecamy czynny wypoczynek w ramach Joga obóz Joga w Białymstoku Nad bezpieczeństwem wykonywanych pozycji Joga ćwiczenia na zajęciach czuwa doświadczony nauczyciel Joga w Kłodzku Joga w Gorzowie Wielkopolskim Joga w Częstochowie Joga w Gliwicach Joga w Wałbrzychu Joga w Koszalinie Joga w Trójmieście