Portal Jogina
Sklep JoginaPrzewodnik po JodzeZajęcia JogiKursy i Obozy JogiGaleria tekstów o JodzeGaleria obrazów o Jodze

Dolnośląska Szkoła Jogi Tomasza Lisa w Jeleniej Górze   Joga surjanamaskar
Galeria tekstów artykuły

JOGA Czym jest Asana? cz.3

3. Asana jako pozycja i re-pozycja jest rodzajem zrównoważenia.

Iyengar opisuje ten proces bycia w pozycji i re-pozycji jako równoważenie ruchu. Co to jest równoważenie? Być w równowadze jest sposobem bycia, który użycza własnej egzystencji i ma specyficzną strukturę. Rzeczą, która jest w równowadze lub bez jest ta rzecz wtedy, kiedy jej bycie jest ukonstytuowane jako całość przez antagonistyczne elementy, które są w relacji każdy do siebie w ten sposób, że harmonizują i kreują Jedność i przeciwnie przeszkadzają każda drugiej, niszcząc całość Tej egzystencji. Równoważenie tych elementów oznacza dążenie do stanu równowagi między nimi i one mogą razem pracować w budowaniu i jednoczeniu całości, którą one tworzą, a również przeciwstawiają się każda sobie. Na przykład: żeby jechać rowerem, tendencja do upadnięcia na prawo i przeciwna tendencja,żeby upaść na lewo mogą się zrównoważyć. Jeśli rower i rowerzysta pochylą się ku jednej stronie to są w niebezpieczeństwie utraty ich równowagi. Przeciwstawna tendencja jaką muszą przyjąć, żeby utrzymać się prosto to dawać więcej uwa gi na drugą stronę. A więc sztuką równowagi jest sztuką nie podkreślania z naciskiem jednej ze stron. Jeśli ruch jest zbalansowany on nie chwieje się ze strony na stronę, ale utrzymuje się w prostej środkowej linii. Jeśli powstają przeciwstawności na środkowej linii one stają się niewidoczne. Rezultatem jest niewzruszony spokojny ruch-niezachwiany.

4. Asana jest równoważeniem ewolucji i inwolucji.

Być w równowadze oznacza być ukonstytuowanym przez integrację przeciwstawnych zasad. A więc tym samym definicja, która opisuje esencję asany jako równowagi musi również definiować te przeciwstawne składowe. W każdej pozycji dwie podstawowe przeciwne tendencje są osadzone w ruchu, który Iyengar w swej definicji nazywa inwolucją i ewolucją. I tak jak w każdej innej strukturze, która powstaje przez proces równoważenia one również mogą utracić równowagę, A więc tym samym podstawowym zadaniem w procesie pozycji i re-pozycji jest zrównoważyć inwolucję z ewolucją . Ewolucja tutaj oznacza ruch z centrum, na peryferie, z wnętrza na zewnątrz, z mięśni do skóry, ze źródła działania do rozległości, do otwarcia naszego na świat. To jest połączone z wysiłkiem, ogniem, trudem i gorącem, które budzą nasze śpiące energie. Ewolucja w asanie oznacza doprowadzić rozszerzanie do maximum. Ktoś mógłby to nazwać "prawritti marga" - droga aktywności w kształtowaniu asany, która jest kreowaniem przestrzeni, otwierającej praktykując ego ku światu. Według lyengara ta zasada również ma analogie w Jogasutrach, które opisują konieczne znaczenia osiągania ograniczenia przepływu świadomości jako "abhjasa" lub dedykowanie spokojnego wysiłku (Y. S, l, 13-14) Inwolucja jest przeciwnym ruchem - z peryferii do środka, z zewnątrz do wewnątrz, ze skóry ku mięśniom, ze świata do siebie. Jest to element rozluźnienia i poddania rozszerzaniu, inwolucja w asanie reprezentuje to co w terminach indyjskiej filozofii jest "niwritti marga" - droga wstrzymania, przeciwna do drogi działania "prawritti marga". Stosownie do Jogasutr ten element koresponduje do wairagja - wolności od pragnień, przywiązania ("Y.S. l. 15-16). W praktyce asany, ruch inwolucyjny jest bardziej wewnętrznym i ukrytym ruchem niż ewolucyjny. W jednej ze swoich mów lyengar daje praktyczny przykład dla tej zasady prostując twoją rękę, ty powiesz "oh ja czuję mój palec, stał się dłuższy ".Gdy ja prostuję, ja widzę jak wiele energii wraca bliżej mnie.

W moim rozciąganiu ja nie szukam dłuższej mojej ręki. Ja szukam dlugości mojej energii, klóra przychodzi z peryferii...... do mojego umysłu. To jest wairagja. W mojej praktyce chociaż to pokazuje się na zewnątrz - ja jestem wairaginem wewnątrz.".

Obie te tendencje ruchu ewolucyjna i inwolucyjna wyglądają przeciwstawnie, ale niemniej jednak we właściwej pozycji są splecione i nawet pomagają sobie nawzajem: więcej ewolucji - więcej inwolucji. Gdy tylko otworzymy się i rozszerzamy do maximum, bariery pękają i my możemy wejść do wewnętrznego źródła, ponieważ doskonałe rozszerzenie tworzy płynięcie przytomności z peryferii do źródła działania i środek naszego ciała i jego zakorzenienie są ugruntowane. To całkowite rozszerzenie wraca do punktu startu i odsłania źródło wewnętrzne. W swoim "Tree of Yoga" - "Drzewie Jogi", lyengar porównuje ten podwójny ruch ewolucji i inwolucji z ruchem wewnątrz drzewa: praktykując asany ty dajesz energię płynącą w Twoim systemie, Ty czujesz jak to pracuje. jak to płynie. W drzewie energia płynie od nasion do liści i liście mając kontakt z powietrzem wracają energię z powrotem przez gałęzie ku korzeniom i korzenie sprawiają, że drzewo rozwija się, później dając kwitnienie, owoce i kwiaty"-(Tree of Joga l16).

5. Celem asany jako równoważenia inwolucji i ewolucji jest spokój umysłu.

Jeśli ewolucja i inwolucja są zrównoważone w pozycji wyłania się nowa jakość przytomności. Teraz praktykujący jest w stanie zrównoważonej postawy i spokoju. Wyciszenie i spokój nie są przeciwstawne ruchowi, ale są jego doskonałością. Ruch który jest zrównoważony i bez wewnętrznych i zewnętrznych przeszkód ma jakość wyciszenia i stale płynie. To nie przeszkadza ukrytemu środkowi w niezależnym ruchu, ale odsłania go. Tym samym spokój nie jest nudną pustką, w której się nic nie dzieje, ale szczytem doświadczenia obfitości i witalności połączonych ze stabilnością i ześrodkowaniem, które utrzymują praktykującego w kontakcie z jego lub jej wewnętrznym "ja". Spokój nie oznacza tu bycia niedotykalnym czy nie wrażliwym, ale oznacza możliwość objęcia otwartości wszechświata i pamięci źródła egzystencji w trudnych sytuacjach. Wyciszenie jest objawieniem się początku. To się zdarza, gdy obecność źródła świeci mocno. Kiedykolwiek dotykamy źródła istnienia stajemy się wyciszeni, ponieważ nasze życzenia i pragnienia znikają i czujemy wewnętrzną obfitość, która nie ma końca.

wg artykułu Karla Baiera z Wiednia- "Czym jest Asana?"

Opracowanie: Jurek Jagucki

Czym jest Asana? dalej Dlaczego zajmujemy się Jogą?

Powrót do początku 


   
   
   

Yoga Shop JOGA Sklep


Yoga ShopOferta dla Nauczycieli JOGI
Szkoły jogi

Warszawa, Wrocław, Szczecin, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Jelenia Góra, Opole, Kalisz, Katowice, Bydgoszcz, Kołobrzeg, Łódź, Zielona Góra, Zakopane, Toruń, Tarnów, Świnoujście, Świebodzin, Świdnica, Legnica, Sopot, Puławy, Płock, Podkowa leśna, Otwock, Magdalenka, Kościelna Wieś, Kłodzko, Józefów, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Ciechocinek, Chełm, Białystok, Bartoszyce, Czechowice Dziedzice, Gliwice, Świdnica, Legnica, Konin, Koszalin, Lidzbark Warmiński, Mława, Mysłowice, Nowy Targ, Opoczno, Pleszew, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Rzeszów, Swarzędz, Tychy, Wadowice, Wałbrzych, Złotów

Artykuły o Jodze

Czym jest joga?
Czym jest asana?
Filozofia jogi
Dlaczego zajmujemy się jogą?
Wydobywanie symboliki pozycji góry
Uzdrawiająca Medytacja
Joga dla nadgiętkich
Poszukiwanie ukrytego języka jogi
Joga - doskonały system oparty na humanizmie
Starożytne teksty - Hatha Joga Pradipika
Medyczne aspekty jogi
Joga a zdrowie
System energetyczny w jodze
Charakterystyka i symbolika głównych czakr
Czy joga jest dobra dla kobiet?
Menstruacja
Ciąża
Menopauza
Pranajama
Rodzaje i efekty pranajam
Drzewo Asztanga Jogi - schematyczne ujęcie filozofii jogi

Serwis dostępny również
pod adresami:
jogin.pl
jogaszkola.republika.pl

Joga Iyengara

Wszystko do JOGI

Produkujemy i sprzedajemy od 1990 roku Maty do Jogi. Od dawna Mata do Jogi towarzyszyła praktyce jogi wykorzystywana w różnych szkołach Joga w Jeleniej Górze Ośrodki medytacyjne Maty do medytacji posiadają jako standardowe wyposażenie swojego Centrum Joga w Warszawie to centrum JOGI w Polsce działają tam liczne szkoły i ośrodki skupiające ćwiczących jogę. Mata do medytacji to niezbędne wyposażenie jogina Joga w Zielonej Górze Specjalizujemy się w produkcji sprzętu do jogi, medytacji oraz rehabilitacji kręgosłupa, wszystkie Poduszki do medytacji oraz Poduszka do medytacji wypełniona jest łuska gryczana. Joga we Wrocławiu to Stolica Jogi Dolnego Śląska Poduszka Zafu oraz Bolstery do jogi wykonujemy samodzielnie z naturalnych surowców bawełnianych i lnianych Bolster do jogi Joga w Szczecinie Dzięki użyciu najlepszych materiałów do wykonania Wałki do jogi Wałek do jogi Bolster wałek okrągły Bolster wałek płaski Bolster wałek pod szyję nasze produkty cechuje najwyższa jakość oraz trwałość Joga w Krakowie słynie ze wspaniałych nauczycieli wykorzystujących liczne pomoce i akcesoria do jogi takie jak Kostki do jogi Joga w Opolu Kostka do jogi Pianki do jogi Pianka do jogi Kostka z korka Liczne Ośrodki Joga w Gdańsku posiadają na swoim wyposażeniu produkowany przez nas sprzęt do jogi Kostki z korka Paski do jogi Joga w Gdyni Niezwykła precyzja większości asan wymaga w początkowej fazie wykorzystania wielu pomocy niezbędnych do prawidłowego wykonania pozycji jak i zachowania właściwego bezpieczeństwa Pasek do jogi Pokrowce na maty Joga w Lublinie Pokrowiec na matę Plecak jogina Organizowane przez nas kursy i obozy znajdują uznanie u praktykujących Joga w Kaliszu Plecaki jogina Joga w Poznaniu Zwiększa się liczba zachorowań na dolegliwości kręgosłupowe, tym samym rośnie zapotrzebowanie na pomoce w postaci Poduszki zdrowotne Poduszka zdrowotna Jaśki Jasiek Przepaska relaksacyjna na oczy Przepaski relaksacyjne Umiejętne ich wykorzystanie w procesie rehabilitacji czy profilaktyki kręgosłupa przynosi pożądaną ulgę w cierpieniu każdemu, kto po nie sięga Joga w Katowicach Materac relaksacyjny przeciwdziała napięciom i przeciążeniom kręgosłupa Materace relaksacyjne Joga w Bydgoszczy Książki o jodze Kadzidełka Sprzęt do Jogi perfekcyjnie wykonany polecamy wyposażyć domowy kącik w podstawowe Akcesoria do Jogi Pomoce do jogi Wyposażenie do jogi bardzo często wykorzystujemy na organizowanych Kursy jogi Obozy jogi Zajęcia jogi Produkty w naszym Yoga Shop cechuje niska cena i specjalne upusty dla nauczycieli Joga sklep Polecamy doskonałe herbatki ajurwedyjskie Herbaty Yogi Tea Kostki z pianki Maty Zabuton Doradzamy jaki sprzęt należy zabrać na Warsztaty jogi Joga w Łodzi Joga kurs Wakacje zwykle upływają na wyjazdach i wypoczynku, polecamy czynny wypoczynek w ramach Joga obóz Joga w Białymstoku Nad bezpieczeństwem wykonywanych pozycji Joga ćwiczenia na zajęciach czuwa doświadczony nauczyciel Joga w Kłodzku Joga w Gorzowie Wielkopolskim Joga w Częstochowie Joga w Gliwicach Joga w Wałbrzychu Joga w Koszalinie Joga w Trójmieście