Portal Jogina
Sklep JoginaPrzewodnik po JodzeZajęcia JogiKursy i Obozy JogiGaleria tekstów o JodzeGaleria obrazów o Jodze

Dolnośląska Szkoła Jogi Tomasza Lisa w Jeleniej Górze   Joga surjanamaskar
Galeria tekstów

JOGA BO Yin Ra

Bo Yin Ra jest imieniem duchowym pisarza oraz artysty malarza Józefa Antona Schneiderfrankena, żyjącego w latach 1876 -1943 w Niemczech i Szwajcarii.
Główną siłę oddziaływania Bo Yin Ra odnajdujemy w publikacjach z lat 1919-39. Nie tworząc żadnego nowego systemu wiedzy czy wiary, z różnych perspektyw ukazuje on drogę, na której człowiek już w trakcie swej ziemskiej egzystencji potrafi uświadomić sobie i rozwinąć swą nieprzemijającą duchowość. Prezentowany tekst pozwala spojrzeć na praktykę asan w nieco inny, niż powszechnie przyjęty, sposób ...

MAGIA ZNAKÓW

Jakże wiele znaków znanych niegdyś ludziom czasów dawniejszych zostało znowu ukrytych dla dzisiejszego świata!
Jakże wiele uchodzi dziś tylko za "czczą formalistykę", co niegdyś stanowiło wzniosły środek działania!
Zaprawdę, zliczyć łatwo tych niewielu, którzy dziś chociażby tylko wyczuwają, co za magiczna potęga dana jest człowiekowi. Narody starożytne w różnorodny sposób potrafiły korzystać z takiej mocy.
Co prawda i oni nie byli całkowicie wolni od zabobonu, ale ich zabobon piął się wokół mocnego pnia wiedzy, która zaginęła potem dla potomności, a którą zbyt przemądrzałe późniejsze pokolenia zapragnęły pozbawić wartości jako "zabobon".
O tym właśnie należy pamiętać, jeśli się chce dojść prawdy!
Będzie tu mowa o magii znaków, którą ludy starożytne znały i potrafiły wykorzystywać tak samo, jak ludzie czasów dzisiejszych potrafią korzystać z siły błyskawicy.
Ta wiedza narodów starożytnych została do tego stopnia oszkalowana, że mówienie o niej w sposób nie zaliczający jej do zabobonu grozi posądzeniem o fanatyzm!
Jest tu wiele rzeczy ukrytych, które kiedyś staną się znowu jawne, choć dzisiaj ludzie tego rodzaju rzeczami pogardzają! Zapomniana wiedza bywa zwykle wyśmiewana...!
Któż jednak - poza tymi nielicznymi, którzy tu prawie nie wchodzą w rachubę - wie dziś o tym, że pewne napisane, narysowane lub też ukształtowane plastycznie znaki mogą pobudzać do działania magiczne siły, skoro zostaną "naładowane" impulsami, które mogą wyzwalać tego rodzaju siły !?
Ale nie tylko znaki, które znawca potrafi utworzyć z jakiegokolwiek materiału wywołują takie działanie.
Własne ciało człowieka może, dzięki przybranej świadomie odpowiedniej postawie, stać się magicznym znakiem: - gest może być formowaniem takich znaków.
Podczas jednak, gdy znaki magiczne utworzone z obcej materii pozostają stale w swej nieruchomości przy raz nadanym działaniu, to ze znakami tworzonymi przez ciało ludzkie wiąże się jednocześnie ruch, a nawet jest rzeczą możliwą pewien znak przekształcać ciągle w inny, zmieniając w ten sposób różnorodnie jego działanie.
Jednocześnie wszelkie działanie będzie znacznie wzmożone przez skupienie się osoby działającej na pożądanej postawie.
Nie należy samowolnie ustalać kolejności ruchu za ruchem, znaku za znakiem!
Nie według upodobania osobistych uczuć należy ustalać gesty!
W należycie ustalonym rytmie, zawarowanym przez niezłomne prawa tej sfery, z której ma nastąpić działanie, musi się odbywać formowanie przez ciało magicznych znaków, jak i ich przekształcanie, jeśli niewidzialne siły rzeczywiście mają otrzymać impuls.
Podobnie jak preparat chemiczny tylko wtedy można przygotować w sposób, jaki sobie życzymy, jeśli wszystkie warunki wymagane przez prawa fizyczne najskrupulatniej zostaną spełnione, takie działanie magiczne dochodzi do skutku tylko wtedy, gdy działający ściśle przestrzega wymagań związanych z działaniem tych praw, niezależnie od tego, czy tworzy znaki magiczne ze stałej materii, czy też poprzez gesty i ruchy swego ciała.
Mędrcy dawnych religii znali bardzo dokładnie prawa działania magicznego.
Wiedzieli dlaczego wiązali swe liturgie z określonymi formami, które ściśle należało przestrzegać.
Jest tu ukryta siła, którą nawet dziś te starożytne resztki jeszcze utrzymują przy życiu.
Wszelkie gesty przy obrzędach religijnych, każda postawa kapłana przy wykonywaniu obrzędów, nie są niczym innym jak magią znaków!
Działanie następuje nawet wówczas jeszcze, gdy działający od dawna już nie wiedzą co czynią, dopóki dawne przepisy zdołały ich ustrzec od lekceważenia praw, jakie tu w grę wchodzą.
Tłumaczenie jakie usiłuje się nadać takiemu działaniu mogło się z biegiem czasu zmieniać, ale działanie pozostaje i jest niezależne od wszelkich tłumaczeń.
Bardzo wiele gestów wykorzystywanych przy obrzędach religijnych, które dzisiaj pragnęłoby się ujmować tylko symbolicznie, stanowi znaki magiczne o dobrze wypróbowanym działaniu.
Nierozsądną jest rzeczą tworzenie nowych liturgii, które przez symboliczne gesty pragnęłyby zastąpić magię znaków.
Dawne liturgie mają do ofiarowania coś zupełnie innego i to coś udzielają nawet wówczas, gdy zachowało się jedynie w urywkach.
Wiedza o znakach magicznych utworzonych przez gesty ciała została znacznie bardziej okrojona niż to, co dotarło do nas z zamierzchłej przeszłości odnośnie znaków wykonanych graficznie lub plastycznie za pomocą różnych technik drukarsko - plastycznych.
I tu bardzo wyraźnie przejawia się ta wiedza, którą mędrcy dawnych religii niegdyś uważali za swą własność.
Tłumaczenie, jakie dawano tego rodzaju znakom w naukach religii, prowadzi tu rozumie się w błąd.
Nie o to, co one miały "znaczyć", należy się tu pytać, lecz o to, jak one działały ...
Jedynie własne wyczucie tego działania może doprowadzić tu do poznania, gdyż działanie to jeszcze nie wygasło. O ile przedstawianie w dziełach sztuki postaci ludzkiej musi tu być wzięte pod uwagę, należy je również poważnie uzupełnić również tworzeniem znaków poprzez gesty.
Strożytna sztuka religijna bez tego klucza pozostaje niezrozumiała.
Co zaś poza takimi wizerunkami człowieka pozostało nam jeszcze w formach, które ongiś służyły dawnym liturgiom, dopomoże nam odsłonić niejedno dzieło sztuki kapłańskiej, które zawdzięczało niegdyś swe istnienie magii znaków.
Powyższe rozważania mają tylko skierować uwagę na wspomniane sprawy i uczyć szacunku dla mądrości tych ludów starożytnych, które daleko mniej były wydane na łup zabobonu, niż to chciałoby przypuszczać dzisiejsze pokolenie.
Zaprawdę nie mam zamiaru tu "tłumaczyć" znaków charakteru magicznego znajdujących się dziś jeszcze w dawnych świątyniach, kościołach i muzeach.
Kto by pragnął, żeby mu je wyjaśniono, wykazuje tym samym, że uważa je za symbole i nic jeszcze nie wie, że się one odsłaniają jedynie w przeżyciu, dzięki oddziaływaniu na duszę, oddziaływaniu, które i dziś jeszcze z nich wypływa, o ile tylko ktoś chętnie poddaje się temu oddziaływaniu, nie zwracając uwagi na nauki wiary, które już od dawnych czasów oplatają się wokół samego ich istnienia.
Kto choć trochę przeżyje coś z tego, co tu przeżyć można, ten dzięki doświadczeniu w sobie samym,oduczy się patrzeć z góry, z uśmieszkiem i arogancko, na wiedzę tych ludów starożytnych, którą oni nazwali magią.
Tłumaczenie anonimowe
Opr. Leszek Mioduchowski.

Joga w świetle współczesnej biofizyki dalej Zasadnicze jakości nauczyciela jogi

Powrót do początku


   
   
   

Yoga Shop JOGA Sklep


Yoga ShopOferta dla Nauczycieli JOGI
Szkoły jogi

Warszawa, Wrocław, Szczecin, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Jelenia Góra, Opole, Kalisz, Katowice, Bydgoszcz, Kołobrzeg, Łódź, Zielona Góra, Zakopane, Toruń, Tarnów, Świnoujście, Świebodzin, Świdnica, Legnica, Sopot, Puławy, Płock, Podkowa leśna, Otwock, Magdalenka, Kościelna Wieś, Kłodzko, Józefów, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Ciechocinek, Chełm, Białystok, Bartoszyce, Czechowice Dziedzice, Gliwice, Świdnica, Legnica, Konin, Koszalin, Lidzbark Warmiński, Mława, Mysłowice, Nowy Targ, Opoczno, Pleszew, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Rzeszów, Swarzędz, Tychy, Wadowice, Wałbrzych, Złotów

Artykuły o Jodze

Czym jest joga?
Czym jest asana?
Filozofia jogi
Dlaczego zajmujemy się jogą?
Wydobywanie symboliki pozycji góry
Uzdrawiająca Medytacja
Joga dla nadgiętkich
Poszukiwanie ukrytego języka jogi
Joga - doskonały system oparty na humanizmie
Starożytne teksty - Hatha Joga Pradipika
Medyczne aspekty jogi
Joga a zdrowie
System energetyczny w jodze
Charakterystyka i symbolika głównych czakr
Czy joga jest dobra dla kobiet?
Menstruacja
Ciąża
Menopauza
Pranajama
Rodzaje i efekty pranajam
Drzewo Asztanga Jogi - schematyczne ujęcie filozofii jogi

Serwis dostępny również
pod adresami:
jogin.pl
jogaszkola.republika.pl

Joga Iyengara

Wszystko do JOGI

Produkujemy i sprzedajemy od 1990 roku Maty do Jogi. Od dawna Mata do Jogi towarzyszyła praktyce jogi wykorzystywana w różnych szkołach Joga w Jeleniej Górze Ośrodki medytacyjne Maty do medytacji posiadają jako standardowe wyposażenie swojego Centrum Joga w Warszawie to centrum JOGI w Polsce działają tam liczne szkoły i ośrodki skupiające ćwiczących jogę. Mata do medytacji to niezbędne wyposażenie jogina Joga w Zielonej Górze Specjalizujemy się w produkcji sprzętu do jogi, medytacji oraz rehabilitacji kręgosłupa, wszystkie Poduszki do medytacji oraz Poduszka do medytacji wypełniona jest łuska gryczana. Joga we Wrocławiu to Stolica Jogi Dolnego Śląska Poduszka Zafu oraz Bolstery do jogi wykonujemy samodzielnie z naturalnych surowców bawełnianych i lnianych Bolster do jogi Joga w Szczecinie Dzięki użyciu najlepszych materiałów do wykonania Wałki do jogi Wałek do jogi Bolster wałek okrągły Bolster wałek płaski Bolster wałek pod szyję nasze produkty cechuje najwyższa jakość oraz trwałość Joga w Krakowie słynie ze wspaniałych nauczycieli wykorzystujących liczne pomoce i akcesoria do jogi takie jak Kostki do jogi Joga w Opolu Kostka do jogi Pianki do jogi Pianka do jogi Kostka z korka Liczne Ośrodki Joga w Gdańsku posiadają na swoim wyposażeniu produkowany przez nas sprzęt do jogi Kostki z korka Paski do jogi Joga w Gdyni Niezwykła precyzja większości asan wymaga w początkowej fazie wykorzystania wielu pomocy niezbędnych do prawidłowego wykonania pozycji jak i zachowania właściwego bezpieczeństwa Pasek do jogi Pokrowce na maty Joga w Lublinie Pokrowiec na matę Plecak jogina Organizowane przez nas kursy i obozy znajdują uznanie u praktykujących Joga w Kaliszu Plecaki jogina Joga w Poznaniu Zwiększa się liczba zachorowań na dolegliwości kręgosłupowe, tym samym rośnie zapotrzebowanie na pomoce w postaci Poduszki zdrowotne Poduszka zdrowotna Jaśki Jasiek Przepaska relaksacyjna na oczy Przepaski relaksacyjne Umiejętne ich wykorzystanie w procesie rehabilitacji czy profilaktyki kręgosłupa przynosi pożądaną ulgę w cierpieniu każdemu, kto po nie sięga Joga w Katowicach Materac relaksacyjny przeciwdziała napięciom i przeciążeniom kręgosłupa Materace relaksacyjne Joga w Bydgoszczy Książki o jodze Kadzidełka Sprzęt do Jogi perfekcyjnie wykonany polecamy wyposażyć domowy kącik w podstawowe Akcesoria do Jogi Pomoce do jogi Wyposażenie do jogi bardzo często wykorzystujemy na organizowanych Kursy jogi Obozy jogi Zajęcia jogi Produkty w naszym Yoga Shop cechuje niska cena i specjalne upusty dla nauczycieli Joga sklep Polecamy doskonałe herbatki ajurwedyjskie Herbaty Yogi Tea Kostki z pianki Maty Zabuton Doradzamy jaki sprzęt należy zabrać na Warsztaty jogi Joga w Łodzi Joga kurs Wakacje zwykle upływają na wyjazdach i wypoczynku, polecamy czynny wypoczynek w ramach Joga obóz Joga w Białymstoku Nad bezpieczeństwem wykonywanych pozycji Joga ćwiczenia na zajęciach czuwa doświadczony nauczyciel Joga w Kłodzku Joga w Gorzowie Wielkopolskim Joga w Częstochowie Joga w Gliwicach Joga w Wałbrzychu Joga w Koszalinie Joga w Trójmieście