Portal Jogina
Sklep JoginaPrzewodnik po JodzeZajęcia JogiKursy i Obozy JogiGaleria tekstów o JodzeGaleria obrazów o Jodze

Dolnośląska Szkoła Jogi Tomasza Lisa w Jeleniej Górze   Joga surjanamaskar
Galeria tekstów artykuły

JOGA Joga w świetle współczesnej biofizyki cz.3

6. Bioplazma.

Układ biologiczny jest również wyrażalny w kategoriach plazmowych. Nazywamy ją tutaj bioplazmą. Plazma stanowi podłoże dynamiki życia, podstawę jego energetyki. Bioplazma stanowi też ostatnią, czyli najnowocześniejszą interpretację dynamiki życia. Ponadto teoria bioplazmy jest najbardziej syntetycznym spojrzeniem na życie. Plazma może się przemieszczać, stanowi kanały informacyjne układu biologicznego. Bioplazma jednoczy w sobie wszystkie cechy przypisywane dotychczas życiu oraz własności plazmy fizycznej. Można poniekąd mówić o piątym stanie materii - życiu. Pomiędzy strukturami drobiowymi związków organicznych dokonuje się nieustanny przepływ plazmy pochodzenia metabolicznego rozumianego jako procesy elektroniczne. Suma reakcji chemicznych przebiegających elektronicznie traktowana w pierwszym przybliżeniu daje bioplazmę. Jest ona wrażliwa na wszelkie oddziaływania polowe środowiska, zwłaszcza elektromagnetyczne. Odczuwa też istnienie drugiego układu plazmowego obok siebie zmianą własnego stanu elektryczn ego, dodać bowiem należy, że układ plazmowy emituje zawsze promieniowanie ektromagnetyczne w skali widma widzialnego (od ultra fioletu do podczerwieni) oraz powolne rytmy promieniowania plazmy jako całości elektryczne i magnetohydrodynamiczne. W bioplazmie leżałaby przyczyna sygnalizowanej przez jogę barwnej aury wokół człowieka z różną intensywnością zależnie od stanów psychicznych i rozbudzonych czakr. Potwierdzeniem tego mogłyby być obserwacje Kirliana przy użyciu odpowiedniej aparatury o wysokiej częstotliwości pól elektrycznych. Bioplazma stanowiłaby najlepszy odpowiednik tego co joga praną określa, zbieżności bowiem cech są daleko idące.

7. Prana - bioplazma.

Przechodząc do szczegółów praktyki fizjologicznej jogi łatwiej będzie przeanalizować korelacje między praną a bioplazmową interpretacją. Narzuca się kilka znamiennych momentów :

a) W praktyce oczyszczeniowej niezwykłą rolę odgrywa woda, nie tylko zresztą w jodze. Wszelkie obmywania mają również swoje tło elektroniczne. Organizmy posiadają powierzchniowe zagęszczenie elektronów, zwane elektrostazą. Ciało w zetknięciu z wodą elektryzuje się powierzchniowo zależnie od stałej elektrycznej. Wysoka stała u wody powoduje ujemne ładowanie się powierzchni organizmu. Elektrostaza wzrasta wówczas. Obmywanie prócz mechanicznego usuwania brudu daje również skutki elektroniczne. Zalecana przez jogę woda, jako zawierająca większą ilość prany może rzeczywiście posiadać znaczniejszą zawartość hydratowanych elektronów na skutek radiolizy wody przy zawartości pewnej komponenty jonów organicznych i zanieczyszczeń. Elektrony stanowią składnik plazmowy.

b) Ułożenie ciała z głową w kierunku północnym lub wschodnim przy wykonywaniu ćwiczeń jogistycznych z punktu bioelektronicznego wydaje się najbardziej korzystne zwłaszcza w relacji północnej. Wykazano bowiem, że błonkówki przyjmują pozycję równoległą osi ciała z liniami geomagnetycznymi. Anizotropia organizmu preferuje tę relację ze względów elektronicznych.

c) Ćwiczenia jogi. Zaleca się je o wschodzie słońca jako najbardziej skuteczne. Jest to w zgodzie ze znaczną energią elektronów jonosfery nabywaną właśnie w tym czasie. Maksimum przypada koło godz.9 lokalnego czasu. Własności plazmowe jonosfery ulegają gwałtownej poprawie ze wschodem słońca. Nowsze pojęcia o wysiłku fizycznym poza sprawnością mięśniową widzą jeszcze ogólne zmobilizowanie metaboliczne organizmu, w czym niemałą rolę odgrywa elektroniczny niepokój organizmu na skutek uwalniania piezoelektronów podczas ruchu. Ruch fizyczny powoduje nieswoistą odporność organizmu. Można więc drogą pośrednią poprzez czynnik mechaniczny wpływać na biochemie (produkcja gama globu lin, opsonin i properdyny) oraz na elektroniczne własności półprzewodzących tkanek.

d ) Pranajama, czyli ćwiczenia oddechowe, na które kładzie się wyjątkowy nacisk, stanowią nie tylko sposób racjonalnego utleniania organizmu. Powierzchnia pęcherzyków płucnych posiadająca własną elektrostazę może tracić elektrony na skutek rekombinacji z dodatnimi jonami powietrza lub zyskiwać je przy ujemnej jonizacji. Wykazano, że oddychanie powietrzem zawierającym znaczną ilość jonów dodatnich może być dla zwierząt nawet śmiertelne.

Pranajamę ze wszystkimi wariantami, jak przetrzymywanie i wyłączenie oddechu, dozowanie tempa wdechu i wydechu, uważa się za niebezpieczną umiejętność, ale bardzo istotną. Z punktu biologicznego zauważyć należy przynajmniej dwa fakty: możność rozkojarzenia mechanizmu krążeniowo - oddechowego i przejście na świadomy typ oddychania równający się śmierci, oraz hyperwentylację ośrodków mózgowych przez głębokie wdechy które prowadzą do stanów tężyczkowych. Ten drugi skutek u wielu pierwotnych kultur uważało się za pożądany, miał bowiem świadczyć o stopniu złączenia z bóstwem. Często łączy się z autochipnozą.

e ) Jogistyczny sposób spożywania pokarmów polega na umiejętnym , dokładnym żuciu, niejako wysysaniu prany z pokarmów, głównie roślinnych. Mięsa bowiem nie zaleca się. Na tle współczesnej biofizyki należy tutaj podkreślić kilka momentów:

1 ) pokarm zwłaszcza roślinny, zawiera znaczną ilość celulozy, ta zaś jest cukrowcem piezoelektrycznym. Podczas gryzienia celuloza, jak również piezoelektryczne tkanki roślinne zwalniają elektrony. To samo odnosi się również do potraw białkowych mięsnych:

2 ) tkanka mięśniowa jamy ustnej, języka oraz zęby są piezoelektrykami. Ruchy żujące powodują naprzemianległe sytuacje nacisku i rozciągania. Przy tych warunkach mechanicznych piezoelektryki uwalniają elektrony;

3 ) ruchy żujące i wysysające uwalniając piezoelektrony wzmagają perystaltykę przełyku dokonującą się na podstawie przesuwającej się fali potencjału elektrycznego. Wszystko więc zmierza w systemie fizjologicznym jogi do uzupełniania zapasu prany, do optymalnego jej wydobycia z rzeczy codziennego użytku. Rozprowadzenie prany w całym organizmie należy do systemu nerwowego i krwionośnego.

Fizjologia systemu nerwowego nie jest zdaje się dziedziną już ukończoną. Prądy czynnościowe natury elektrycznej nie są jedynie przenoszeniem bodźca. W ruchu biologicznym biorą udział nie tylko nerwy wegetatywne wpływające na pobudliwość, stan odżywiania oraz inne cechy funkcjonalne mięśni szkieletowych, prawdopodobnie wszystkie nerwy w czasie spoczynku wykazują mikropulsację potencjału elektrycznego analogicznie do mikrowibracji muskulatury w zupełnym odprężeniu i bezruchu. Ostatnio wykazano istnienie pola magnetycznego wokół nerwu. Łącznie z pulsującym potencjałem elektrycznym należy sądzić, że wzdłuż nerwu przenosi się fala elektromagnetyczna o małej częstotliwości. Byłoby to w zgodzie z ferrytowymi cechami tkanek. Ferryty bowiem przewodzą pole elektromagnetyczne w sobie. Obumieranie zęba pozbawionego nerwu, zanikanie mięśnia odnerwionego miałoby nowe wyjaśnienie. Nerwy doprowadzają energię elektromagnetyczną niezależnie od stanu ruchu czy spoczynku. Zbieżności działania prany według jogi z procesami bio elektronicznymi i elektromagnetyką są przynajmniej zastanawiające. Sprawdzenie zjawisk bioelektronicznych do wspólnego podłoża bioplazmy może kiedyś wykazać, że joga była genialną intuicją wyprzedzającą o 2000 lat współczesną bioelektronikę, opierając się na bystrej obserwacji samopoczucia ( introspekcji fizjologicznej ) przy metafizycznych założeniach.

 

Joga w świetle współczesnej biofizyki dalej Joga w świetle współczesnej biofizyki

Powrót do początku


   
   
   

Yoga Shop JOGA Sklep


Yoga ShopOferta dla Nauczycieli JOGI
Szkoły jogi

Warszawa, Wrocław, Szczecin, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Jelenia Góra, Opole, Kalisz, Katowice, Bydgoszcz, Kołobrzeg, Łódź, Zielona Góra, Zakopane, Toruń, Tarnów, Świnoujście, Świebodzin, Świdnica, Legnica, Sopot, Puławy, Płock, Podkowa leśna, Otwock, Magdalenka, Kościelna Wieś, Kłodzko, Józefów, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Ciechocinek, Chełm, Białystok, Bartoszyce, Czechowice Dziedzice, Gliwice, Świdnica, Legnica, Konin, Koszalin, Lidzbark Warmiński, Mława, Mysłowice, Nowy Targ, Opoczno, Pleszew, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Rzeszów, Swarzędz, Tychy, Wadowice, Wałbrzych, Złotów

Artykuły o Jodze

Czym jest joga?
Czym jest asana?
Filozofia jogi
Dlaczego zajmujemy się jogą?
Wydobywanie symboliki pozycji góry
Uzdrawiająca Medytacja
Joga dla nadgiętkich
Poszukiwanie ukrytego języka jogi
Joga - doskonały system oparty na humanizmie
Starożytne teksty - Hatha Joga Pradipika
Medyczne aspekty jogi
Joga a zdrowie
System energetyczny w jodze
Charakterystyka i symbolika głównych czakr
Czy joga jest dobra dla kobiet?
Menstruacja
Ciąża
Menopauza
Pranajama
Rodzaje i efekty pranajam
Drzewo Asztanga Jogi - schematyczne ujęcie filozofii jogi

Serwis dostępny również
pod adresami:
jogin.pl
jogaszkola.republika.pl

Joga Iyengara

Wszystko do JOGI

Produkujemy i sprzedajemy od 1990 roku Maty do Jogi. Od dawna Mata do Jogi towarzyszyła praktyce jogi wykorzystywana w różnych szkołach Joga w Jeleniej Górze Ośrodki medytacyjne Maty do medytacji posiadają jako standardowe wyposażenie swojego Centrum Joga w Warszawie to centrum JOGI w Polsce działają tam liczne szkoły i ośrodki skupiające ćwiczących jogę. Mata do medytacji to niezbędne wyposażenie jogina Joga w Zielonej Górze Specjalizujemy się w produkcji sprzętu do jogi, medytacji oraz rehabilitacji kręgosłupa, wszystkie Poduszki do medytacji oraz Poduszka do medytacji wypełniona jest łuska gryczana. Joga we Wrocławiu to Stolica Jogi Dolnego Śląska Poduszka Zafu oraz Bolstery do jogi wykonujemy samodzielnie z naturalnych surowców bawełnianych i lnianych Bolster do jogi Joga w Szczecinie Dzięki użyciu najlepszych materiałów do wykonania Wałki do jogi Wałek do jogi Bolster wałek okrągły Bolster wałek płaski Bolster wałek pod szyję nasze produkty cechuje najwyższa jakość oraz trwałość Joga w Krakowie słynie ze wspaniałych nauczycieli wykorzystujących liczne pomoce i akcesoria do jogi takie jak Kostki do jogi Joga w Opolu Kostka do jogi Pianki do jogi Pianka do jogi Kostka z korka Liczne Ośrodki Joga w Gdańsku posiadają na swoim wyposażeniu produkowany przez nas sprzęt do jogi Kostki z korka Paski do jogi Joga w Gdyni Niezwykła precyzja większości asan wymaga w początkowej fazie wykorzystania wielu pomocy niezbędnych do prawidłowego wykonania pozycji jak i zachowania właściwego bezpieczeństwa Pasek do jogi Pokrowce na maty Joga w Lublinie Pokrowiec na matę Plecak jogina Organizowane przez nas kursy i obozy znajdują uznanie u praktykujących Joga w Kaliszu Plecaki jogina Joga w Poznaniu Zwiększa się liczba zachorowań na dolegliwości kręgosłupowe, tym samym rośnie zapotrzebowanie na pomoce w postaci Poduszki zdrowotne Poduszka zdrowotna Jaśki Jasiek Przepaska relaksacyjna na oczy Przepaski relaksacyjne Umiejętne ich wykorzystanie w procesie rehabilitacji czy profilaktyki kręgosłupa przynosi pożądaną ulgę w cierpieniu każdemu, kto po nie sięga Joga w Katowicach Materac relaksacyjny przeciwdziała napięciom i przeciążeniom kręgosłupa Materace relaksacyjne Joga w Bydgoszczy Książki o jodze Kadzidełka Sprzęt do Jogi perfekcyjnie wykonany polecamy wyposażyć domowy kącik w podstawowe Akcesoria do Jogi Pomoce do jogi Wyposażenie do jogi bardzo często wykorzystujemy na organizowanych Kursy jogi Obozy jogi Zajęcia jogi Produkty w naszym Yoga Shop cechuje niska cena i specjalne upusty dla nauczycieli Joga sklep Polecamy doskonałe herbatki ajurwedyjskie Herbaty Yogi Tea Kostki z pianki Maty Zabuton Doradzamy jaki sprzęt należy zabrać na Warsztaty jogi Joga w Łodzi Joga kurs Wakacje zwykle upływają na wyjazdach i wypoczynku, polecamy czynny wypoczynek w ramach Joga obóz Joga w Białymstoku Nad bezpieczeństwem wykonywanych pozycji Joga ćwiczenia na zajęciach czuwa doświadczony nauczyciel Joga w Kłodzku Joga w Gorzowie Wielkopolskim Joga w Częstochowie Joga w Gliwicach Joga w Wałbrzychu Joga w Koszalinie Joga w Trójmieście