Portal Jogina
Sklep JoginaPrzewodnik po JodzeZajęcia JogiKursy i Obozy JogiGaleria tekstów o JodzeGaleria obrazów o Jodze

Dolnośląska Szkoła Jogi Tomasza Lisa w Jeleniej Górze   Joga surjanamaskar
Galeria tekstów artykuły

JOGA Joga w świetle współczesnej biofizyki cz.2

4. biologiczne podłoże - Hathajoga.

Mimo pozorów strona biologiczna jogi nie jest wyeksponowana na pierwszy plan. Tworzenie z niej wyłącznie systemu leczniczego jest chyba nieporozumieniem. Niektóre przepisy fizjologiczne jogi wzięły się z puryfikacji cielesnych i mentalnych znanych wśród wielu kultur starożytnych. Szukanie weryfikacji dla wszystkich praktyk jogistycznych w dzisiejszej fizjologii może nosić cechy zapomnienia ich genezy i sztucznych prób unowocześnienia jogi. Dla wielu z nich przyjmuje się też raczej działanie profilaktyczne niż lecznicze.

Joga uprawia-jeśli tak można powiedzieć- biologię osobnika, a nie populacji ludzkiej. Wynika to poniekąd z kontemplacyjnych metod zalecanych przez jogę; kontemplacja ubocznie stwarza ingerencję, choćby w formie wielkiego zapotrzebowania w głąb jest wprawdzie bardzo gruntowna, odznacza się jednak znaczną bezwładnością zewnętrzną.

Podświadoma grawitacja do jogi u społeczeństw zachodnich ma swoje psychosomatyczne uzasadnienie. Przyśpieszanie ustawicznie tempo wysiłku osobnika wprzęgnięto w masę prowadzi do sytuacji środkowych w konstrukcji psychofizycznej człowieka, czyli do stanów dezintegrujących. Wyłączenie się z grupy przez wejście w siebie zmniejsza ilość stressorów wynikających z antropocenozy. Hathajoga ma też głębsze znaczenie niż uregulowanie oddechu i krążenia. Poza dominacją świadomości nad wegetatywnym systemem normującym automatykę podstawowych funkcji życia chodziło o wchłonięcie, i to maksymalne, pierwiastka niebiologicznego - prany. Kiedy się zrąb hathajogi tworzył, nie znano anatomii i fizjologii systemu krążeniowo - oddechowego. Celem nie mogło być optymalne działanie tego układu. Zbieżności z obecnymi postulatami fizjologii człowieka są wtórnie i pochodzą jedynie z wnikliwej obserwacji samopoczucia podczas uprawiania hathajogi, nie bez znacznej dozy autosugestii osiągania tą drogą doskonalszego stanu. Przyzna ć trzeba, że świadomość biologiczna w centrum medytacyjnego skupienia musiała być niezwykle wnikliwa. Największym chyba wynikiem tego rozeznania było przekonanie, że świadomością można normować przebieg procesów fizjologicznych. Zdaje się, że tą drogą joga sięgnęła do podstaw konstrukcji psychosomatycznej człowieka.

Dzisiejsze ujmowanie fizjologii człowieka przeszło wielką ewolucję ; w grę weszły nie tylko precyzje biochemicznej analizy, ale niezwykle subtelne procesy kwantowe, które dały podstawę do bioelektronicznej interpretacji. Zasadniczym też krokiem naprzód było rozpracowanie organizmu jako układu elektronicznego. Wiele doświadczalnych faktów nukleinowych i całych tkanek zwierzęcych oraz roślinnych, jak również elektromagnetyczne skutki zwane polem biologicznym i słabą luminescencję biologiczną. To upewnia nas o słuszności elektronicznej koncepcji organizmu. Łączy się z tym kilka godnych podkreślenia, jak to, że

a) powierzchnia zewnętrzna organizmu i wszystkie powierzchnie posiadają zagęszczenie elektronów zwane elektrostazą;

b) tkanki związane z wykonaniem ruchu, jak mięśniowa, kostna i nerwowa stanowią półprzewodnik typu piezoelektrycznego, tzn. podczas procesów rozciągania, skręcania lub ściskania uwalniają się elektrony;

c) możliwa jest utrata elektronów przez organizm, jak również ich zyskanie;

d) stan elektryczny organizmu jest warunkowany procesami metabolicznymi i półprzewodnictwem związków organicznych biologicznie czynnych.

Ujmowanie człowieka w klasycznych wymiarach fizjologii przy interpretacji czy adaptacji hathajogi mogą wydawać się anachronizmem.

5. Prana.

Bliżej nieokreślonym czynnikiem jest prana . Joga rozumie przez nią siłę życiową, prąd życia, jednak chyba ani w ujęciu vis vitalis Weismanna, ani biosu. Prana istnieje wszędzie, przenika, czyli stanowi składowy każdej rzeczy, tymczasem vis vitalis czy bios przynależy tylko układom biologicznym. Joga rozumie pranę jako czynnik uniwersalny sięgający od nieorganicznego poprzez biologiczne do absolutnego.

Prana byłaby czynnikiem łączącym żywe z nieożywionym i nadżywym. Ściślej mówiąc prana manifestowałaby się w układach materialnych tylko ilościowymi różnicami aż do samej czystej prany. Prana byłaby sumą wszelkiej energii objawiającej się we wszechświecie. Jest ona mą wszystkich sił ukrytych w człowieku i wokół niego. Prana jest energią, ona to powoduje procesy asymilacji w człowieku. Z drugiej znów strony jest subtelniejsza od myśli. Dzięki pranie odkrywającej umysł można posiąść kontrolę nad myślą. Przełożenie prany na język fizykalny czy biologiczny jest dość względne, nie stanowi ona bowiem energii w skali znanych jej rodzajów w fizyce, prawdopodobnie wyraża cechy wyniesione jeszcze ze starożytnej astrologii. Gorąco, światło, elektryczność i magnetyzm to przejawy prany. Współczesne interpretacje hinduskie są tutaj rozbieżne, dzielą się pomiędzy siłę życia, panenergię w sensie fizykalnym. Prana miałaby cechy energii, ducha, życia - jest bowiem przekazywana, możliwa do uzupełniania, zlokalizowana w r óżnych częściach ciała, przyjmując odpowiednie nazwy. Odróżnia się przynajmniej pięć rodzajów prany w człowieku.

Prana byłaby prądem życia kursującym we wszechrzeczy. Układ biologiczny, a ściśle człowiek posiada dzięki świadomości możność jej akumulacji zarówno z innych rzeczy (pokarm, woda, powietrze) jak i z nieskończonej rezerwy kosmicznej. Pranę zawartą w sobie może człowiek nie tylko ilościowo powiększać, lecz również nią sterować, niejako "przelewać" w określonych kierunkach lub częściach organizmu, jest także możność udzielania jej innemu człowiekowi. Należy się liczyć równie z możliwością utraty prany oraz uzupełniania zapasu. Prana jest jakimś czynnikiem integrującym różnorodność rzeczy, niejako wspólną treścią wszelkiego bytu .

Współczesna fizyka zna uniwersalny czynnik o niezwykłej dynamice, towarzyszący wszystkim stanom skupienia materii - plazmę .Plazma znajduje się w gazach, płynach, może też kursować w strukturze krystalicznej ciał stałych. Istnieje ona w Ziemi jako geoplazma, w hydrosferze i atmosferze, wypełnia całą przestrzeń jako kosmoplazma czy astroplazma. Jest w metalach i dielektrykach, znajduje się w półprzewodnikach i ferrytach. Plazma jest wszędzie. zachowuje się ona jak przewodząca ciecz, składa się z cząstek elektrycznych i pól elektromagnetycznych. Plazma ustawicznie powstaje i ulega unicestwieniu plazma rodzi się i umiera, lecz zawsze trwa. Bez przesady można powiedzieć, że wszystkie rzeczy są tylko manifestacją plazmy. Może ona znikać i regenerować się. Plazma wszystko ,, widzi "" i ,,wie ,, ,co się wokoło niej dzieje, rejestruje w sobie najmniejszą zmianę energetyczną środowiska. Plazmę można ,,przelewać '', ,, przetaczać" z układu w układ, sterować, ale jedynie polami elektromagnetycznymi, choć pośrednio d ziałają na nią wszelkie pola, od temperaturowego, poprzez mechaniczne, grawitacyjne, chemiczne, akustyczne. Plazmę można też dzielić, nadawać jej odpowiednie kształty (pinch).

 

Joga w świetle współczesnej biofizyki dalej Joga w świetle współczesnej biofizyki

Powrót do początku


   
   
   

Yoga Shop JOGA Sklep


Yoga ShopOferta dla Nauczycieli JOGI
Szkoły jogi

Warszawa, Wrocław, Szczecin, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Jelenia Góra, Opole, Kalisz, Katowice, Bydgoszcz, Kołobrzeg, Łódź, Zielona Góra, Zakopane, Toruń, Tarnów, Świnoujście, Świebodzin, Świdnica, Legnica, Sopot, Puławy, Płock, Podkowa leśna, Otwock, Magdalenka, Kościelna Wieś, Kłodzko, Józefów, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Ciechocinek, Chełm, Białystok, Bartoszyce, Czechowice Dziedzice, Gliwice, Świdnica, Legnica, Konin, Koszalin, Lidzbark Warmiński, Mława, Mysłowice, Nowy Targ, Opoczno, Pleszew, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Rzeszów, Swarzędz, Tychy, Wadowice, Wałbrzych, Złotów

Artykuły o Jodze

Czym jest joga?
Czym jest asana?
Filozofia jogi
Dlaczego zajmujemy się jogą?
Wydobywanie symboliki pozycji góry
Uzdrawiająca Medytacja
Joga dla nadgiętkich
Poszukiwanie ukrytego języka jogi
Joga - doskonały system oparty na humanizmie
Starożytne teksty - Hatha Joga Pradipika
Medyczne aspekty jogi
Joga a zdrowie
System energetyczny w jodze
Charakterystyka i symbolika głównych czakr
Czy joga jest dobra dla kobiet?
Menstruacja
Ciąża
Menopauza
Pranajama
Rodzaje i efekty pranajam
Drzewo Asztanga Jogi - schematyczne ujęcie filozofii jogi

Serwis dostępny również
pod adresami:
jogin.pl
jogaszkola.republika.pl

Joga Iyengara

Wszystko do JOGI

Produkujemy i sprzedajemy od 1990 roku Maty do Jogi. Od dawna Mata do Jogi towarzyszyła praktyce jogi wykorzystywana w różnych szkołach Joga w Jeleniej Górze Ośrodki medytacyjne Maty do medytacji posiadają jako standardowe wyposażenie swojego Centrum Joga w Warszawie to centrum JOGI w Polsce działają tam liczne szkoły i ośrodki skupiające ćwiczących jogę. Mata do medytacji to niezbędne wyposażenie jogina Joga w Zielonej Górze Specjalizujemy się w produkcji sprzętu do jogi, medytacji oraz rehabilitacji kręgosłupa, wszystkie Poduszki do medytacji oraz Poduszka do medytacji wypełniona jest łuska gryczana. Joga we Wrocławiu to Stolica Jogi Dolnego Śląska Poduszka Zafu oraz Bolstery do jogi wykonujemy samodzielnie z naturalnych surowców bawełnianych i lnianych Bolster do jogi Joga w Szczecinie Dzięki użyciu najlepszych materiałów do wykonania Wałki do jogi Wałek do jogi Bolster wałek okrągły Bolster wałek płaski Bolster wałek pod szyję nasze produkty cechuje najwyższa jakość oraz trwałość Joga w Krakowie słynie ze wspaniałych nauczycieli wykorzystujących liczne pomoce i akcesoria do jogi takie jak Kostki do jogi Joga w Opolu Kostka do jogi Pianki do jogi Pianka do jogi Kostka z korka Liczne Ośrodki Joga w Gdańsku posiadają na swoim wyposażeniu produkowany przez nas sprzęt do jogi Kostki z korka Paski do jogi Joga w Gdyni Niezwykła precyzja większości asan wymaga w początkowej fazie wykorzystania wielu pomocy niezbędnych do prawidłowego wykonania pozycji jak i zachowania właściwego bezpieczeństwa Pasek do jogi Pokrowce na maty Joga w Lublinie Pokrowiec na matę Plecak jogina Organizowane przez nas kursy i obozy znajdują uznanie u praktykujących Joga w Kaliszu Plecaki jogina Joga w Poznaniu Zwiększa się liczba zachorowań na dolegliwości kręgosłupowe, tym samym rośnie zapotrzebowanie na pomoce w postaci Poduszki zdrowotne Poduszka zdrowotna Jaśki Jasiek Przepaska relaksacyjna na oczy Przepaski relaksacyjne Umiejętne ich wykorzystanie w procesie rehabilitacji czy profilaktyki kręgosłupa przynosi pożądaną ulgę w cierpieniu każdemu, kto po nie sięga Joga w Katowicach Materac relaksacyjny przeciwdziała napięciom i przeciążeniom kręgosłupa Materace relaksacyjne Joga w Bydgoszczy Książki o jodze Kadzidełka Sprzęt do Jogi perfekcyjnie wykonany polecamy wyposażyć domowy kącik w podstawowe Akcesoria do Jogi Pomoce do jogi Wyposażenie do jogi bardzo często wykorzystujemy na organizowanych Kursy jogi Obozy jogi Zajęcia jogi Produkty w naszym Yoga Shop cechuje niska cena i specjalne upusty dla nauczycieli Joga sklep Polecamy doskonałe herbatki ajurwedyjskie Herbaty Yogi Tea Kostki z pianki Maty Zabuton Doradzamy jaki sprzęt należy zabrać na Warsztaty jogi Joga w Łodzi Joga kurs Wakacje zwykle upływają na wyjazdach i wypoczynku, polecamy czynny wypoczynek w ramach Joga obóz Joga w Białymstoku Nad bezpieczeństwem wykonywanych pozycji Joga ćwiczenia na zajęciach czuwa doświadczony nauczyciel Joga w Kłodzku Joga w Gorzowie Wielkopolskim Joga w Częstochowie Joga w Gliwicach Joga w Wałbrzychu Joga w Koszalinie Joga w Trójmieście