Portal Jogina
Sklep JoginaPrzewodnik po JodzeZajęcia JogiKursy i Obozy JogiGaleria tekstów o JodzeGaleria obrazów o Jodze

Dolnośląska Szkoła Jogi Tomasza Lisa w Jeleniej Górze   Joga surjanamaskar
Galeria tekstów artykuły

JOGA Joga w świetle współczesnej biofizyki

Pełne poznanie jogi jest zwykle niemożliwe dla człowieka Zachodu z powodu różnic nie tylko kulturowych i ogólnej struktury intelektualnej, ale nawet predyspozycji biologicznych. Jogę przyjmujemy zwykle w przetworzeniu przez cywilizację Zachodu albo tylko wycinkowo od strony przydatności w higienie psychofizycznej, niekiedy z racji orientalnej egzotyki. odfiltrowanie metafizyki od fizjologii, wiary od ćwiczeń gimnastycznych, pojęć ludowych od wtórnych prób scjentystycznego retuszu- zwłaszcza biologicznego i fizycznego- nie jest łatwe. Joga posiada swój klimat duchowy i wiele szerszy horyzont niż zbiór przepisów warunkujących równowagę fizjologiczną i psychiczną.

Nie opracowano też, jak dotychczas, ,,transformacji ''systemu jogi na system nauk fizykalnych czy biologicznych. Mimo prób przybliżenia rozumowanie dokonuje się w dwu różnych układach- jogistycznym i biologicznym. Pomostem miałby niejako być fizjologiczny system jogi, tzw. hathajoga.

1. Geneza systemu.

Joga początkami sięga I tysiąclecia przed n.e., a więc wczesnych Upaniszad, choć najstarsze dzieło szkoły jogistycznej; Yogastura Patańdżalego, datuje się na I w. n.e. Joga nie jest systemem, lecz dyscypliną, metodą jednoczenia się z Najwyższym. Według Patańdżalego joga jest usystematyzowanym wysiłkiem do osiągnięcia doskonałości. Oczyszczenie ciała i umysłu stanowią drogę do tego celu. Joga to nauka, która uczy metody łączenia ducha z Bogiem przy wstrzymaniu funkcji umysłu. Prana jest bowiem subtelniejsza od umysłu i stanowi jego okrywającą nawierzchnię. Inne określenia jogi to: nauka o samo uświadomieniu albo duchowa inżynieria. Fizjologiczna część, tzw. hathajoga stanowi fragment metody zjednoczenia z Absolutem poprzez eliminację przeszkód ze strony ciała. W konsekwencji jest to kontemplacyjny, a nie fizjologiczny system. Ujęcie zachodnie, biorąc na ogół jogę bez kontekstu, czyni z jej frakcji fizjologicznej cel, tymczasem jest to jedynie środek. 2. Integralne ujęcie człowieka przez jogę.

Joga stanowi bodaj najbardziej integracyjny system ujmowania człowieka. Według niej człowiek może dzięki swej jedności psychobiologicznej dojść do zjednoczenia transcendentalnego. Jednocześnie mało który system jest tak dezintegracyjnie interpretowany jak joga ,nie pomijając zachodnich prób adaptacyjnych, nawet hinduskiego pochodzenia. Być może za cenę spopularyzowania szuka się zgodności jogi ze współczesną fizjologią, okruchami warunkowymi, reakcjami stressowymi, psychoanalizą, medycyną sportową. Joga w swoich założeniach samą medycyną nie była nigdy.

Hathajoga rozumiana jako system relaksowy i regeneracyjny jest sztucznym tworem i derywatem wielkiej całości pozbawionym właściwego tła i celu. fizjologia jest etapem, a nie celem, jest nawet tylko częścią etapu jako oczyszczanie ciała konieczne do oczyszczania myśli (umysłu). Obie puryfikacje stanowią wstęp do właściwego znalezienia się w obrębie świata absolutnego. Zdając sobie z tego sprawę można tylko metodycznie wyodrębnić fizjologię jogi z koniecznymi zastrzeżeniami.

Weryfikacja jogi na gruncie fizjologicznym współczesnej koncepcji Selye'a o stresie życia nie dowodzi naukowych podstaw jogi szukanych ex. post, gdyż fizjologia jogi jest ,,wymedytowana" bardziej niż wystudiowana. Dostrzeżone zbieżności z dzisiejszymi wynikami fizjologii dowodzą natomiast czego innego; introspekcja i sugestia medytacyjna może być doskonałym sposobem poznania fizjologii organizmu, a nawet stwarza możliwość modyfikowania stanu biologicznego. Fizjologiczne skutki świadomości mogą powodować pewne zmiany organiczne. Wpływ stressorów psychicznych, jak wykazał Selye, może dokonywać daleko idące zmiany morfo- fizjolo- giczne. Joga dostrzega możliwości celowego kierowania organizmem przy użyciu świadomości. Powiedzieć można- znalazła metodę pozytywnego oddziaływania stressorów psychicznych.

3. Specyficzność jogi.

Mimo przeróbek zachodnich joga pozostanie zawsze systemem wschodnim, związanym nie tylko terytorialnie, historycznie, kręgiem kulturowym z duszą Wschodu. Nie wiadomo, w jakim stopniu istnieją tutaj uwarunkowania genetyczne, a więc związania z biologią molekularną. Często spotykana na Wschodzie grupa krwi B rzadko stosunkowo reprezentowana w Europie i Amerykach łączy struktury psychiczne z podłożem białkowym człowieka. Grupę B określa się jako skłonną do kontemplacji, skupienia się w sobie. U podstaw nie byłyby tylko względy tradycyjne, lecz pewna konstrukcja biochemiczna, która bardziej wpływa na rozbudowę środowiska wewnętrznego, niż na skłonność do przestrajania otoczenia. Poza niewielką grupą mistyków, to stanowisko psychobiologiczne jest na ogół obce na Zachodzie.

Człowiek Zachodu zajął się przede wszystkim przebudową środowiska zewnętrznego, zapominając, że zmienione środowisko poczyna na swego twórcę wpływać, nie zawsze z biologiczną korzyścią. To środowisko zaś niejako pośrednio przekształca świadomość człowieka Zachodu. Joga natomiast dąży do bezpośredniego oddziaływania świadomości na stronę morfo - fizjologiczną, zatem wiadomość ma tutaj wprost zmieniać stronę biologiczną człowieka celem uwolnienia od dominacji somatycznej; w następstwie możliwe się staje osiągnięcie, środowiska transcendentalnego. Ubocznym skutkiem jej konstrukcji jest równowaga psychosomatyczna.

Między sportowym a jogistycznym systemem ćwiczeń jest zasadnicza różnica. Sport jest zadaniem fizjologicznym z bezspornie pozytywnymi skutkami, choćby nieswoistej odporności organizmu. Joga jest ćwiczeniem świadomości na podłożu fizjologicznym. Ten punkt jako znamienny wymaga szerszego omówienia.

Babadżi fragment z Autobiografii Jogina Paramahansy Joganandy dalej Joga w świetle współczesnej biofizyki

Powrót do początku


   
   
   

Yoga Shop JOGA Sklep


Yoga ShopOferta dla Nauczycieli JOGI
Szkoły jogi

Warszawa, Wrocław, Szczecin, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Jelenia Góra, Opole, Kalisz, Katowice, Bydgoszcz, Kołobrzeg, Łódź, Zielona Góra, Zakopane, Toruń, Tarnów, Świnoujście, Świebodzin, Świdnica, Legnica, Sopot, Puławy, Płock, Podkowa leśna, Otwock, Magdalenka, Kościelna Wieś, Kłodzko, Józefów, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Ciechocinek, Chełm, Białystok, Bartoszyce, Czechowice Dziedzice, Gliwice, Świdnica, Legnica, Konin, Koszalin, Lidzbark Warmiński, Mława, Mysłowice, Nowy Targ, Opoczno, Pleszew, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Rzeszów, Swarzędz, Tychy, Wadowice, Wałbrzych, Złotów

Artykuły o Jodze

Czym jest joga?
Czym jest asana?
Filozofia jogi
Dlaczego zajmujemy się jogą?
Wydobywanie symboliki pozycji góry
Uzdrawiająca Medytacja
Joga dla nadgiętkich
Poszukiwanie ukrytego języka jogi
Joga - doskonały system oparty na humanizmie
Starożytne teksty - Hatha Joga Pradipika
Medyczne aspekty jogi
Joga a zdrowie
System energetyczny w jodze
Charakterystyka i symbolika głównych czakr
Czy joga jest dobra dla kobiet?
Menstruacja
Ciąża
Menopauza
Pranajama
Rodzaje i efekty pranajam
Drzewo Asztanga Jogi - schematyczne ujęcie filozofii jogi

Serwis dostępny również
pod adresami:
jogin.pl
jogaszkola.republika.pl

Joga Iyengara

Wszystko do JOGI

Produkujemy i sprzedajemy od 1990 roku Maty do Jogi. Od dawna Mata do Jogi towarzyszyła praktyce jogi wykorzystywana w różnych szkołach Joga w Jeleniej Górze Ośrodki medytacyjne Maty do medytacji posiadają jako standardowe wyposażenie swojego Centrum Joga w Warszawie to centrum JOGI w Polsce działają tam liczne szkoły i ośrodki skupiające ćwiczących jogę. Mata do medytacji to niezbędne wyposażenie jogina Joga w Zielonej Górze Specjalizujemy się w produkcji sprzętu do jogi, medytacji oraz rehabilitacji kręgosłupa, wszystkie Poduszki do medytacji oraz Poduszka do medytacji wypełniona jest łuska gryczana. Joga we Wrocławiu to Stolica Jogi Dolnego Śląska Poduszka Zafu oraz Bolstery do jogi wykonujemy samodzielnie z naturalnych surowców bawełnianych i lnianych Bolster do jogi Joga w Szczecinie Dzięki użyciu najlepszych materiałów do wykonania Wałki do jogi Wałek do jogi Bolster wałek okrągły Bolster wałek płaski Bolster wałek pod szyję nasze produkty cechuje najwyższa jakość oraz trwałość Joga w Krakowie słynie ze wspaniałych nauczycieli wykorzystujących liczne pomoce i akcesoria do jogi takie jak Kostki do jogi Joga w Opolu Kostka do jogi Pianki do jogi Pianka do jogi Kostka z korka Liczne Ośrodki Joga w Gdańsku posiadają na swoim wyposażeniu produkowany przez nas sprzęt do jogi Kostki z korka Paski do jogi Joga w Gdyni Niezwykła precyzja większości asan wymaga w początkowej fazie wykorzystania wielu pomocy niezbędnych do prawidłowego wykonania pozycji jak i zachowania właściwego bezpieczeństwa Pasek do jogi Pokrowce na maty Joga w Lublinie Pokrowiec na matę Plecak jogina Organizowane przez nas kursy i obozy znajdują uznanie u praktykujących Joga w Kaliszu Plecaki jogina Joga w Poznaniu Zwiększa się liczba zachorowań na dolegliwości kręgosłupowe, tym samym rośnie zapotrzebowanie na pomoce w postaci Poduszki zdrowotne Poduszka zdrowotna Jaśki Jasiek Przepaska relaksacyjna na oczy Przepaski relaksacyjne Umiejętne ich wykorzystanie w procesie rehabilitacji czy profilaktyki kręgosłupa przynosi pożądaną ulgę w cierpieniu każdemu, kto po nie sięga Joga w Katowicach Materac relaksacyjny przeciwdziała napięciom i przeciążeniom kręgosłupa Materace relaksacyjne Joga w Bydgoszczy Książki o jodze Kadzidełka Sprzęt do Jogi perfekcyjnie wykonany polecamy wyposażyć domowy kącik w podstawowe Akcesoria do Jogi Pomoce do jogi Wyposażenie do jogi bardzo często wykorzystujemy na organizowanych Kursy jogi Obozy jogi Zajęcia jogi Produkty w naszym Yoga Shop cechuje niska cena i specjalne upusty dla nauczycieli Joga sklep Polecamy doskonałe herbatki ajurwedyjskie Herbaty Yogi Tea Kostki z pianki Maty Zabuton Doradzamy jaki sprzęt należy zabrać na Warsztaty jogi Joga w Łodzi Joga kurs Wakacje zwykle upływają na wyjazdach i wypoczynku, polecamy czynny wypoczynek w ramach Joga obóz Joga w Białymstoku Nad bezpieczeństwem wykonywanych pozycji Joga ćwiczenia na zajęciach czuwa doświadczony nauczyciel Joga w Kłodzku Joga w Gorzowie Wielkopolskim Joga w Częstochowie Joga w Gliwicach Joga w Wałbrzychu Joga w Koszalinie Joga w Trójmieście