Portal Jogina
Sklep JoginaPrzewodnik po JodzeZajęcia JogiKursy i Obozy JogiGaleria tekstów o JodzeGaleria obrazów o Jodze

Dolnośląska Szkoła Jogi Tomasza Lisa w Jeleniej Górze   Joga surjanamaskar
Galeria tekstów artykuły

JOGA Babadżi cz.3

"Znam dwa zadziwiające zdarzenia z życia Babadżi", opowiadał mi dalej Kebalananda. Pewnej nocy jego uczniowie siedzieli dookoła wielkiego ogniska, które płonęło w związku z odbywaną świętą wedyjską ceremonią. Nagle mistrz chwycił płonące polano i uderzył nim lekko w nagie plecy jednego z uczniów, który znajdował się blisko ognia.

"Panie, to okrutne!" - zaprotestował Lahiri Mahasaya, który był przy tym obecny. "Czy wolałbyś aby się raczej w twoich oczach spalił na popiół, zgodnie z wyrokami jego karmy".

Z tymi słowy Babadżi położył swą leczącą dłoń na oparzonych plecach ucznia. "Uwolniłem cię dziś od bolesnej śmierci. Prawu karmy stało się zadość dzięki lekkiemu poparzeniu ogniem".

"Innym razem znów, święte koło Babadżi zostało poruszone pojawieniem się obcego człowieka. Wspinał się on z zadziwiającą zręcznością na niedostępne niemal urwisko w pobliżu obozowiska mistrza".

"Panie, musisz być chyba wielkim Babadżim" - Twarz obcego człowieka jaśniała nie dającą się opisać czcią. "Od miesięcy szukam cię nieustannie wśród tych zakazanych turni. Błagam cię, przyjmij mnie na ucznia".

Gdy wielki guru nie odpowiadał, człowiek ów wskazał skalistą otchłań u swych stóp.

"Jeśli mi odmówisz, skoczę z tej skały. Życie nie będzie mieć dla mnie żadnej wartości, jeśli nie uzyskam twego kierownictwa na drodze ku Bogu".

"To skocz", rzekł Babadżi nieporuszony. "Nie mogę cię przyjąć przy obecnym stanie twego rozwoju".

Obcy człowiek natychmiast rzucił się w przepaść. Wstrząśniętym uczniom Babadżi polecił przynieść jego ciało. Gdy powrócili uczniowie ze zmiażdżonym ciałem, mistrz położył swą dłoń na martwym człowieku. I oto otwarł on oczy, a potem rzucił się pokornie do stóp wszechpotężnego mistrza.

"Teraz jesteś gotowy do uczniostwa", Babadżi spoglądał z miłością na tego zmartwychwstałego czele. "Przeszedłeś odważ­nie przez trudną próbę. Śmierć już nie tknie ciebie, teraz należysz do naszej nieśmiertelnej gromady". Potem wypowiedział swe zwykłe hasło do odejścia: "dera danda uthao" i cała grupa zniknęła z góry.

Awatar żyje we wszechobecnym Duchu; dla niego nie ma odległości "odwrotnej do kwadratu". Toteż tylko jeden motyw może skłaniać Babadżi do zachowania swej fizycznej postaci w ciągu wieków; chęć dania ludzkości konkretnego przykładu jej własnych możliwości. Gdyby nigdy nie było dane człowiekowi zobaczyć Bóstwa w ciele, pozostałby pod niepokonanym, ciężkim złudzeniem Maji, że nie może przekroczyć progu swej śmiertelno­ści.

Jezus od początku znał koleje swego życia; przeszedł on przez wszystkie, nie ze względu na karmiczną konieczność, lecz tylko dla podniesienia wzwyż myślących istot ludzkich. Czterech jego uczniów - sprawozdawców: Mateusz, Marek, Łukasz i Jan - opisało niewysłowiony Jego dramat na pożytek późniejszych pokoleń.

Dla Babadżi również nie istnieje względność przeszłości, teraźniejszości i przyszłości; od początku znał on wszystkie fazy swego życia. Jednakże przystosowując się do ograniczonych możliwości ludzkiego zrozumienia, odegrał wiele aktów swego boskiego życia w obecności jednego lub więcej świadków. Toteż zdarzyło się tak, że jeden z uczniów Lahiri Mahasayi był świad­kiem chwili, w której Babadżi uznał, że dojrzał dla niego czas ogłoszenia możliwości cielesnej nieśmiertelności. Wypowiedział on tę obietnicę w obecności Rama Gopala Muzumdara, aby była ona znana dla wzbudzenia natchnienia w szukających sercach.

Wielkie istoty wypowiadają swe słowa i uczestniczą w pozornie naturalnym toku zdarzeń, tylko dla dobra człowieka, tak jak to Chrystus powiedział: "Ojcze... wiedziałem, że zawsze mnie wysłuchujesz, ale dla ludu, który wokoło stoi, powiedziałem, aby uwierzyli, żeś ty mnie posłał" (Jan 11:41 –42).

Podczas mej wizyty u "świętego bez snu" Rama Gopala w Ranbadżpur, opowiedział mi on niezwykłą historię swego pierwszego spotkania z Babadzi.

"Od czasu do czasu", opowiadał mi Ram Gopal, "opuszczałem swą odosobnioną jaskinię, aby posiedzieć nieco u stóp Lahiri Mahasayi. Pewnego razu o północy, gdy siedziałem w milczeniu medytując w grupie jego uczniów, mistrz zaskoczył mnie niezwykłym poleceniem: >Ram Gopal<, powiedział, >idź natychmiast do kąpielowych gathów w Desasamedh<".

Wnet dotarłem do tego ustronnego miejsca. Noc była jasna, świecił księżyc i błyszczały gwiazdy. Usiadłem na chwilę w cierpliwym milczeniu; niebawem uwagę moją zwróciła ogromna kamienna płyta blisko moich stóp. Płyta powoli podnosiła się w górę odsłaniając podziemną jaskinię. Gdy płyta nieznanym sposobem zatrzymała się w pewnym położeniu, uniosła się w powietrze ubrana w szatę postać młodej, niezwykle pięknej kobiety. Otoczona łagodną aureolą światła zstąpiła powoli ku mnie i stanęła nieruchomo pogrążona w stanie wewnętrznej ekstazy. Wreszcie poruszyła się i przemówiła łagodnie: "Jestem Matadżi, siostra Babadzi. Zaprosiłam jego i Lahiri Mahasayę, aby przybyli tej nocy do mej jaskini w celu omówienia sprawy o wielkim znaczeniu.

Nad Gangesem pojawił się szybko poruszający się obłok światła; niezwykła jasność odbijała się w ciemnych wodach. Zbliżała się w ludzką postać Lahiri Mahasayi. Pochylił się on pokornie do stóp świętej kobiety.

Zanim zdołałem ochłonąć z wrażenia, zostałem znów zaskoczony wido­kiem wirującej masy mistycznego światła, szybującej po niebie. Zniżający się szybko płomienny wir zbliżył się do naszej grupy i zmateriali­zował w postaci ciała pięknego młodzieńca, którym był - jak od razu zrozumiałem - Babadzi. Był on podobny do Lahiri Mahasayi, z tą tylko różnicą, że Babadzi wyglądał o wiele młodziej i miał jasne długie włosy. "Lahiri Mahasaya, Matadżi i ja uklękliśmy u stóp guru. Eteryczne uczucia niezwykłego szczęścia przeniknęło każdą cząstkę mej istoty, gdy dotknąłem boskiego jego ciała.

"Błogosławiona siostro", rzekł Babadzi, "mam zamiar porzucić swe ciało i pogrążyć się w Nieskończonym Strumieniu". "Spostrzegłam twój plan, kochany mistrzu. Chciałam to omówić z tobą dzisiejszej nocy. Dlaczego chcesz opuścić swe ciało?" - Matadżi spoglądała na niego błagalnie.

"Jakaż jest różnica w tym, czy noszę widzialną czy też niewidzialną falę na oceanie mego Ducha?"

Matadżi odpowiadała żartobliwie: "Nieśmiertelny guru, jeśli to nie czyni żadnej różnicy, to proszę cię, nie porzucaj swej formy". "Niech będzie i tak", rzekł Babadzi. "Nie opuszczę nigdy mego fizycz­nego ciała. Pozostanie ono zawsze widzialne, przynajmniej dla małej (grupy) liczby ludzi na tej ziemi. Przez twe usta Pan wyraził swe życzenie".

Gdy słuchałem ze czcią rozmowy tych dwóch wzniosłych istot, wielki guru zwrócił się do mnie błogosławiącym ruchem. "Nie lękaj się, Ram Gopal", powiedział, "błogosławiony jesteś - iżeś był świadkiem tej nieśmiertelnej obietnicy".

Gdy przebrzmiała słodka melodia głosu Babadzi, postać jego, jak i postać Lahiri Mahasayi, uniosła się w górę i skierowała z powrotem ponad Gangesem. Aureola oślepiającego światła okryła ich ciała znikające na nocnym niebie. Postać Matadżi popłynęła ku jaskini i zstąpiła w głąb; płyta kamienna zamknęła się jakby poruszona niewidzialną dźwignią.

W stanie nieskończonego zachwytu i uniesienia skierowałem swe kroki z powrotem do domu Lahiri Mahasayi. Gdy o wczesnym świcie skłoniłem się przed nim, guru mój uśmiechnął się ku mnie porozumiewawczo.

"Szczęśliwy jestem, Ram Gopal, razem z tobą", powiedział. "Twoje pragnienia spotkania się z Babadzi i Matadżi, które tak często wobec mnie wypowiadałeś, zostało wreszcie w święty sposób spełnione". Moi współuczniowie powiedzieli mi potem, że Lahiri Mahasaya nie ruszył się ze swego podium przez cały czas od wczesnego wieczora. "Gdy odszedłeś do Dasasamedh Ghat", powiedział mi jeden z uczniów, Guru dał nam piękny wykład o nieśmiertelności". Po raz pierwszy zrozumiałem w pełni prawdę wierszy pism świętych, mówiących, że człowiek, który urzeczywistnił Boga w sobie, może pojawiać się w tym samym czasie, w różnych miejscach, w dwóch lub więcej ciałach.

"Lahiri Mahasaya wyjaśnił mi później wiele metafizycznych kwestii co do ukrytego boskiego planu dla ziemi", kończył swe opowiadanie Ram Gopal. "Babadzi został wybrany przez Boga do pozostawania w swym ciele przez cały okres trwania obecnego cyklu świata. Wieki będą przemijać, jeden za drugim, a nieśmiertelny mistrz, spoglądając na dramat stuleci wciąż będzie obecny na tej ziemskiej scenie".

fragment z " Autobiografii Jogina" Paramahansy Joganandy

Babadżi fragment z Autobiografii Jogina Paramahansy Joganandy dalej Joga w świetle współczesnej biofizyki

Powrót do początku 


   
   
   

Yoga Shop JOGA Sklep


Yoga ShopOferta dla Nauczycieli JOGI
Szkoły jogi

Warszawa, Wrocław, Szczecin, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Jelenia Góra, Opole, Kalisz, Katowice, Bydgoszcz, Kołobrzeg, Łódź, Zielona Góra, Zakopane, Toruń, Tarnów, Świnoujście, Świebodzin, Świdnica, Legnica, Sopot, Puławy, Płock, Podkowa leśna, Otwock, Magdalenka, Kościelna Wieś, Kłodzko, Józefów, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Ciechocinek, Chełm, Białystok, Bartoszyce, Czechowice Dziedzice, Gliwice, Świdnica, Legnica, Konin, Koszalin, Lidzbark Warmiński, Mława, Mysłowice, Nowy Targ, Opoczno, Pleszew, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Rzeszów, Swarzędz, Tychy, Wadowice, Wałbrzych, Złotów

Artykuły o Jodze

Czym jest joga?
Czym jest asana?
Filozofia jogi
Dlaczego zajmujemy się jogą?
Wydobywanie symboliki pozycji góry
Uzdrawiająca Medytacja
Joga dla nadgiętkich
Poszukiwanie ukrytego języka jogi
Joga - doskonały system oparty na humanizmie
Starożytne teksty - Hatha Joga Pradipika
Medyczne aspekty jogi
Joga a zdrowie
System energetyczny w jodze
Charakterystyka i symbolika głównych czakr
Czy joga jest dobra dla kobiet?
Menstruacja
Ciąża
Menopauza
Pranajama
Rodzaje i efekty pranajam
Drzewo Asztanga Jogi - schematyczne ujęcie filozofii jogi

Serwis dostępny również
pod adresami:
jogin.pl
jogaszkola.republika.pl

Joga Iyengara

Wszystko do JOGI

Produkujemy i sprzedajemy od 1990 roku Maty do Jogi. Od dawna Mata do Jogi towarzyszyła praktyce jogi wykorzystywana w różnych szkołach Joga w Jeleniej Górze Ośrodki medytacyjne Maty do medytacji posiadają jako standardowe wyposażenie swojego Centrum Joga w Warszawie to centrum JOGI w Polsce działają tam liczne szkoły i ośrodki skupiające ćwiczących jogę. Mata do medytacji to niezbędne wyposażenie jogina Joga w Zielonej Górze Specjalizujemy się w produkcji sprzętu do jogi, medytacji oraz rehabilitacji kręgosłupa, wszystkie Poduszki do medytacji oraz Poduszka do medytacji wypełniona jest łuska gryczana. Joga we Wrocławiu to Stolica Jogi Dolnego Śląska Poduszka Zafu oraz Bolstery do jogi wykonujemy samodzielnie z naturalnych surowców bawełnianych i lnianych Bolster do jogi Joga w Szczecinie Dzięki użyciu najlepszych materiałów do wykonania Wałki do jogi Wałek do jogi Bolster wałek okrągły Bolster wałek płaski Bolster wałek pod szyję nasze produkty cechuje najwyższa jakość oraz trwałość Joga w Krakowie słynie ze wspaniałych nauczycieli wykorzystujących liczne pomoce i akcesoria do jogi takie jak Kostki do jogi Joga w Opolu Kostka do jogi Pianki do jogi Pianka do jogi Kostka z korka Liczne Ośrodki Joga w Gdańsku posiadają na swoim wyposażeniu produkowany przez nas sprzęt do jogi Kostki z korka Paski do jogi Joga w Gdyni Niezwykła precyzja większości asan wymaga w początkowej fazie wykorzystania wielu pomocy niezbędnych do prawidłowego wykonania pozycji jak i zachowania właściwego bezpieczeństwa Pasek do jogi Pokrowce na maty Joga w Lublinie Pokrowiec na matę Plecak jogina Organizowane przez nas kursy i obozy znajdują uznanie u praktykujących Joga w Kaliszu Plecaki jogina Joga w Poznaniu Zwiększa się liczba zachorowań na dolegliwości kręgosłupowe, tym samym rośnie zapotrzebowanie na pomoce w postaci Poduszki zdrowotne Poduszka zdrowotna Jaśki Jasiek Przepaska relaksacyjna na oczy Przepaski relaksacyjne Umiejętne ich wykorzystanie w procesie rehabilitacji czy profilaktyki kręgosłupa przynosi pożądaną ulgę w cierpieniu każdemu, kto po nie sięga Joga w Katowicach Materac relaksacyjny przeciwdziała napięciom i przeciążeniom kręgosłupa Materace relaksacyjne Joga w Bydgoszczy Książki o jodze Kadzidełka Sprzęt do Jogi perfekcyjnie wykonany polecamy wyposażyć domowy kącik w podstawowe Akcesoria do Jogi Pomoce do jogi Wyposażenie do jogi bardzo często wykorzystujemy na organizowanych Kursy jogi Obozy jogi Zajęcia jogi Produkty w naszym Yoga Shop cechuje niska cena i specjalne upusty dla nauczycieli Joga sklep Polecamy doskonałe herbatki ajurwedyjskie Herbaty Yogi Tea Kostki z pianki Maty Zabuton Doradzamy jaki sprzęt należy zabrać na Warsztaty jogi Joga w Łodzi Joga kurs Wakacje zwykle upływają na wyjazdach i wypoczynku, polecamy czynny wypoczynek w ramach Joga obóz Joga w Białymstoku Nad bezpieczeństwem wykonywanych pozycji Joga ćwiczenia na zajęciach czuwa doświadczony nauczyciel Joga w Kłodzku Joga w Gorzowie Wielkopolskim Joga w Częstochowie Joga w Gliwicach Joga w Wałbrzychu Joga w Koszalinie Joga w Trójmieście